May 30, 2013

Ébredés

Ébredéskor, ha az ember szemébe süt a nap, rámondjuk hogy hétalvó és ilyenek. Ilyenkor a reggelnek általában vége, egyből beleléphetünk a délelőttbe. Ezért mikor arra riadtam, hogy besüt a nap a szobába, pánikszerüen tört rám a gondolat: Elkéstem! Elkéstem! Elkéstem!
Óra! Hol az óra? Mennyi az idő? Hova kell menni? Hol vagyok egyáltalán?
Az óra 4 óra 48 percet mutatott és Helsinkiben voltam, a szállodaszobában. Nem késtem el, jócskán volt időm még visszaaludni. Aztán utánajártam a dolgoknak.
A meteorológiai adatok szerint aznap, Helsinkiben
napkelte 4:37-kor és napnyugta 21:58-kor.
Ezen a szélességi fokon még nem érnek össze a nappalok és az éjszakák, de azért rohamosan közelítenek egymás felé. Ma, mikor ezt a bejegyzést szerkesztem, 26 percel kel korábban a nap és 28 percel fekszik később. 13 nap alatt majdnem 1 óra plusz!! Tempósan hosszabbodik, hogy ugyanolyan gyorsan elfogyjon. Decemberben a legrövidebb nap hossza csupán 5:48 perc napkeltétől napnyugtáig.

May 26, 2013

Szauna - party

Elküldték a rendezvény programját mely ezzel fejeződött be: szauna-party. Furcsálottam ezt a "finálét" egy 25 éves céges születésnapi programon ahova ügyfelek, partnerek jönnek egy egész napos szemináriumra. Szauna-party egy ilyen rendezvényen? Nehezen fért össze a fejemben.
A rendezvényre mindenki nyakkendősen, kosztümösen érkezett és az előadók laptopokkal voltak felszerelve. Nagy kivetítőkők csüngtek a falakon, az ajtók körül ásványvizes és kávés asztalok. Az auditórium, az előterek és különtermek mind ahhoz az elegáns irodaházhoz tartoztak, ahol a 25 éves cég székelt. Forgattam a nyakam, hogy hol lehet a szauna? Annyira szokványos és főleg szabályosan zajlott minden, hogy azt hittem, mégis kivették a programból.

Végigültem az előadásokat. Sok előadó és legtöbbjük érthetetlen: "Suomenlinnan jälkeen Kempit haluavat tutustua tarkemmin Helsinkiin. He haluaisivat käydä nykytaiteen museossa iKiasmassa, mutta Martin ei tiedä, missä se sijaitsee. Hän päättää kysyä eräältä mieheltä, joka kävelee ohi." Azt mondják, rokonok vagyunk... de ahogy ültem ott bután a székemben és azzal szórakoztam, hogy a szavakban szereplő kettős hangzókat számoltam, semmi ilyet nem éreztem. Csupa pattogó, nyitott hangzó, sajátos ritmust rajzoló kettősség. A hangzás néha ellágyul a dupla "L" vagy "N" -től de néha katonásan bokázik a megnyomott "T" és "P"-től. Nincs egy ismerős szó. A helynév az egyetlen kapaszkodó, az egyetlen "tisztás" ebben az ismeretlen rengetegben, a fehéren villodzó nyírfatörzsek között. A szavak szabadon áradnak a végtelen síkságon, tompán koppannak a jégtől lecsíszolt sziklatömbökön, vagy elnyugszanak a sokezer tó valamelyikén. Kettős "L"-ek ringatnak, sziszegő "SZ"-ek repítenek, "K"-ák, "T"-ék puffannak hogy a számtalan "I", "Ö", "E" újra felkapjon és tovább lendítsen. Alig van "U" de főleg "O" ami lefele vinne, megállítaná az áradást. Az egész beszéd olyan mint egy fáradságot nem ismerő végtelen szökkenés szikláról sziklára. Olyan végtelen, mint az éjszaka, ami nem ismeri a nappalt, vagy a nappal, ami nem ismeri az élszakát.

Végre befejeződtek a beszédek és jöhetett a svédasztalos vacsora a toronyház tetőteraszán. Felvonultunk. A hatalmas terasz hol nyitott, hol üvegfallal elválasztott zárt részei közt téblábolt a tömeg kezében tányérokkal. Kisebb csoportokba verődtek vagy hoki meccset néztek a TV-ben. Végre szabadfoglalkozás, el is felejtettem a szauna-partyt.

Ők viszont nem! Egyszercsak a teraszon félretolták a tetőt egy hatalmas jakuzzi-ról és nemsokára megjelent két fürdőruhás lány. Jól elüldögéltek és beszélgettek a buzgó vízben, majd eltüntek. Ezután jelent meg a férfi szekció. Ki fürdőruhásan, ki csak egy magára tekert törülközővel ült be a kádba. Senkit nem noszogattak, hogy csinálja utánuk, de ők látszólag nagyon jól érezték magukat.  Aztán visszavették a kosztümöket és a nyakkendőket. Ez itt így szokás. Ez olyan hagyomány mint nálunk a pirosra paprikázott gulyásleves. A szauna is a finn lélek meghosszabításaként született, ez itt így természetes.

Asztaltársaim felvilágosítottak a részletekről és utána bekukucskáltam a két, külön fiuknak és külön lányoknak fenntartott szaunába. Közösségi helyen nincs vegyülés, szigorú etikett rendelkezik erről. A lakások persze más, ott lakásonként egy is elég. De: lakásonként, mert alapfelszerelésnek számít mint nálunk a kamra, vagy a külön WC. És mi mindenre jó és hasznos egy ilyen szerkezet! Ezt mind egy olyan ember mesélte, akit az anyja hagyományos módon a szaunában szült. És tényleg: hol lehetne jobb heylet találni erre egy lappföldi végtelen éjszakában?


May 15, 2013

Ballagás





Kicsit tűnődve:

Ballag már a véndiák tovább, tovább
Isten veletek cimborák tovább, tovább
Ez út hazámba visszavisz
Filiszter leszek magam is
Tovább, tovább, tovább
fel búcsúcsókra cimborák!

Szép emlékek jöjjetek ti is velünk
Nyári felhők jöjjetek mi is megyünk
Ti alsós felsőbb évesek
Örökre isten véletek
Tovább, tovább, tovább
Fel búcsúcsókra cimborák!

Csendes már a tanterem tovább, tovább
Jó remény hajt szüntelen tovább, tovább
A boldog, édes ifjúság
Emléke mindig visszajár,
Tovább, tovább, tovább
Fel búcsúcsókra cimborák!

Ballag már a vén diák tovább, tovább
Búcsúzni kell most cimborák tovább, tovább.
Az élet hív, a munka vár
Itt az óra, meg ne állj
Tovább, tovább, tovább
Fel búcsúcsókra cimborák!

May 8, 2013

Ms. Beautiful Viola

Felejthetetlen maradtál! Felejthetetlenségednek ára: 54 000 Ft, amiről a Ryanair gondoskodott.

Ha egy ember egyszerre két jegyet vesz a repülőre mert a kedvenc hangszerét magával szeretné vinni a gépre, milyen nevet írjon be a második "utasnak"? Ujjai hirtelen megállnak a klaviatúrán és elmereng a névnek fentartott rubrika felett. Minek nevezze, hogyan hívja? Hölgy legyen-e vagy inkább miszter? Képzeletén átúszik a brácsa karcsú alakja végén a spirálosan csavarodó csigával… Ez egy hölgy, egy csodálatos hölgy… és a rubrikába beírja: Ms. Beautiful Viola.

A "valóság" viszont egy cseppet sem értékelte ezt az érzelmi ragaszkodást. Korunk a tényeket akarja, szigoruan a szabály szerinti és a szó szerinti tényeket. Nem viseli el az átvitt értelmet, az alegóriát vagy bármiféle érzelmi "ködösítést" mely a 0-0-1-0-1-1-0 kód számára leírhatatlan és megmagyárzhatatlan. Ma a költészet mellőzendő mert a számítógép igen-nem nyelvezete folyamatosan a mérhetőt keresi. Mindent mérünk és főleg pénzben. Összemérünk,  versenyeztetünk és versenyzünk magunk is a több pénzért, a magasabb profitért. A jobb győz, a vesztes megszűnik létezni. A profit maga az élet, a levegő! És ezért a levegőért küzd minden ember és cég. Elszántan, kíméletlenül, növekvő agreszivítással és ravaszsággal. A versenyszellem, az ügyfelek elégedettsége már csak a reklámszövegben létezik. A működési szabályzat már pontosan megfogalmazza, hogy mit ért ezalatt.

Működési szabályzat mindehol van, sok-sok oldalas és apró betüs. Ez tartalmazza azt a kismillió feltételt amihez tartanunk kell magunkat. Ezt kell elfogadni minden alkalommal azzal a kis pipával ami nélkül nem lehet továbbmenni a repülőjegy vásárlásakor sem. "Igen, elfogadom a Ryanair működési szabályzatát." Pipa, fizetés és a jegy máris a megérkezik. Nyomtatás és indulás.

A reptéren a Ryanair hölgyek kívülről tudják a szabályzatot mert eszerint a második ülőhely neve csak egy lehet: EXTRA ITEM SEAT. Ettől eltérés nincs, vagy nincs utazás. A névváltoztatás ára 54 000 Ft. Fizess! Úgy szajkózták ahogy a beléjük kódolt szoftver diktálta: igen: utazol! nem: leszedjük a bőröndödet és maradsz. Egyetlen emberi vonásuk a cinizmusuk volt és a pikirt megjegyzéseik. És ez emberi vonásnak elég kevés… inkább szoftverhibának nevezhető. Mint ahogy az is, hogy fizetés után nem nyomtattak új beszállókártyát a módosított névvel. A szabályzat csak az utasra vonatkozik és ők ezt végrehajtották. Beszedték a pénzt amivel nőtt a Ryanair profitja és boldogan "lélegezhet". Él és virul - csak mi sorvadunk. Az emberek.

A fogyasztóvédelem vizsgálat nélkül utasította el a beaddványt. Azt írták, hogy ha vissza akarjuk kapni az 54 000 Ft-ot, forduljunk a bírósághoz. Ők is szoftverhibásak (igen vagy nem?!) lennének?