February 27, 2015

Felfedezés

Ha sízni indul az ember nem lát mást, mint a sípályát és a havat. A szállás, az útvonal, a kaja és hasonló "apróságok" csak járulékos zöngék, szükséges kiegészítők ahhoz, hogy jót csúszhassunk a havon, a hegyek között kint a szabadban. Aztán ha bezár a sílift, a szállásra megyünk és várjuk a másnapot, a folytatást.

Előszőr természetesen a sípálya nevét jegyeztem meg: Präbichl. Életemben most hallottam róla előszőr és többször el kellett ismételjem, hogy megragadjon. Fura egy név, azt meg kell adni.
Aztán induláskor a GPS-be be kellett ütni a szálláshely nevét is: Vordernberg. Ebben is kitörik az ember nyelve, de ez már csak egy vállrándítást ér. Itt fogunk aludni, és kész.

Megérkezéskor az első persze a sízés! Ki a pályára és zárásig nyomtuk, csak utána jött a kicsomagolás. A szállás fele menet azért elámultunk egy-két dátumon, amik a házak falán díszelegtek: 1645. Vagy: 1563. Nana!
A kút barokkos rácsozatán ez az évszám áll: 1668
Másnap sízés után azért körülnéztünk a mini kis főtéren és készítettünk egy pár képet. Illemből, de azért rácsodálkozva a több száz éves épületekre és látszólag erős bányász hagyományra. Bányászmúzeum is állt a főtéren, 1846-os évszámmal megjelölve.
A főtéren balra a bányászmúzeum, jobbról egy sokat szolgált mozdony

A kép csak szombat este lett teljes, mikor a panzió tulajdonosa kedvesen "kikényszertett" egy
A négy nyelvű figyelmeztető tábla
városnéző körútra. Vacsora után teljesen sötétben indultunk, kissé fanyalogva a szokatlan invitálástól de ahogy haladtunk, egyre jobban elámúltunk. Megismerhettük Ausztria első és sokáig legfontosabb vasérclelőhelyét. Mesélt a technológiáról, a házakról, a szokásokról és az emberekről. Mesélt a szorgalmukról, a közösségi életről és a századokkal ezelőtt megszervezett "közösködésről", mint például az első betegbiztosítás kezdeményeiről. Megmutatta a korabeli "tömbházakat", a közös istállót amiben minden családnak jutott egy külön helység. Háromezren laktak itt a legtöbben, ma már a töredéke is elég, hogy fenntartsák a bányát. A múltról mesélt, a fénykorról, arról aminek ma csak az emléke él. A legtöbb ház mégis szépen rendbe van téve, legalábbis a mi tapasztalataink szerint jó karban vannak. Mindeniken tábla, évszám és egy eddig soha nem látott jel miszerint az épület műemlék és háborus konfliktus esetén megvédendő...
A sízés nagyszerű volt. A városnézés annál is érdekesebb hiszen ilyen most történt velünk előszőr. Mert egyszerű fizetővendégekből át lettünk "konvertálva" városnéző turistákká, akiket a túra végén megvendégeltek egy sőrrel. Prosit!

Azért essen szó a sízésről is: 

February 23, 2015

Statisztika

Statisztikailag elmondhatjuk, hogy január végén, február elején az időjárás igazán tavaszias. Ha visszatekintek 2014 februárjára vagy még korábbra, úgy 2012 januárjára, hasonló időjárást találunk.
Ehhez tegyük hozzá az idei biciklis tapasztalatunkat is, a kertekben virágzik a hóvirág.


February 1, 2015

Kasberg

Kasberg látványa mikor kiszáll az ember a gondolából

Szervusz Kasberg, a szórakozott vendéged megérkezett!

Tényleg fantasztikus, hogy legalább negyedszer térek ide vissza és még most is meglepődöm azon, hogy merre kell menni például. Hihetetlen. Ezzel szemben az emlékem minden ittlétről tiszta és élénk. Mintha az ismerős arcok és beszélgetések, vagy az előadások és sízések kiszakadnának a fizikai környezetükből és teljesen külön életet élnének. A "Hol?" a "Mikor?" kérdések egyáltalán nem játszanak, számomra minden emlék időtlenül leng a vizek felett  egy hermetikus buborékba zárva…
Így történt, hogy az út kétharmadánál jól megráztam a GPS-t, hogy merre visz! Mert nagyon elcsodálkoztam mikor egy autópálya kereszteződésbe érkeztem, vagy meglepődtem a számomra teljesen ismeretlen letérőn. Miért mondja a gép, hogy kanyarodjak balra mikor én egészen meg vagyok győződve arról, hogy jobbra van a jó irány?! Teljesen “vakon” mentem, gyanakodva követtem a GPS utasításait. Csak reménykedtem, hogy megtalálja az útat a Kasberg-i sífelvonóhoz ami majd tovább visz fel a hegyre, vissza az emlékek buborékába, az ismerős arcok közé.

A Hochberghaus látványa
A sípálya és a motoros szán amivel ideérkeztem
És így lett. A GPS megtalálta az utat és sikerült parkolót találnom közel a felvonóhoz. Sílécet béreltem és beszálltam a csomagjaimmal együtt a gondolába. A Hochberghaus menedékház a sípályák között egy kis völgyben fekszik, ide már csak motoros szánnal lehet eljutni. Kissé tanácstalanul keresgéltem a telefonomban egy tavalyi számot, talán még működik… Felérve, tárcsáztam és a legnagyobb meglepetésemre így szóltak bele: "Hallo Ildikó! Welcome!” Ezzel az emlékek buboréka megnyílt és én egyszerre otthonosan éreztem magam. Megérkeztem.