Álljunk szembe a térrel és nézzünk végig az oszlopcsarnokon ami a teret szegélyezi. Az oszlopok között a magyar történelem nagyjai "állnak": Hunyadi János, Mátyás király, Bocskai István, Bethlen Gábor, Tököly Imre, II. Rákóczy Ferenc, Kossuth Lajos, és így tovább. Mind nemes tartású és délceg. Hosszú palástokban, vagy vértben ábrázolták őket utalva arra a kiemelkedő történelmi korszakra melynek ők voltak a meghatározói. Eszméik a szabadság, nyíltság, bátorság és mi tőlük tanulunk valahányszor végigsétálunk a téren.
A játék igazából most kezdődik. Képzeljük el, hogy valamelyik szobor - mondjuk akármelyik - valahogy megrongálódik, tönkremegy és el kell távolítani. Foghíjas marad az oszlopsor. Csorba lesz. Nemcsak a hiányzó Hős miatt, hanem szimplán esztétikailag is mert a szemünk itt óhatatlanul megakad és kérdezősködni kezd. Hát valamit ki kell találni!
És most figyeljetek, mert tegyük fel, hogy a városvezetés felkeres egy külföldi művészt és felkéri, hogy alkosson valamit ide. A szobor elkészül, felavatják. Alája a következő felírat kerül:
Hahn / Kakas
Katharina Fritsch
született 1956-ban, Essen-ben, Námetország
Hahn / Kakas a közönséges házi kakast ábrázoló szobor ultramarin kék színben, anyaga üvegszál poliészter gyanta erősítéssel, talapzata rozsdamentes acél.
A szobor 4.72 m magas és körülbelül 800 kg súlyú.
Felavatásának dátuma: 2013 július 5
Budapest főpolgármestere
A feliraton még ott áll a Magyar Művészeti Akadémia szignója.
Ez aztán a játék! Jó, mi? Hehe...
Ez a szobor viszont nem vicc. Ez a szobor áll, és nem is akárhol, hanem Londonban a Trafalgar téren.
Ha szemben állsz a Trafalgar térrel, valamelyest hasonló teret látsz mint Pesten a Hősök tere. Hasonlóan monumetális, szimetrikus elrendezésű, középen a Nelson oszloppal, Nelson admirális emlékére. A teret épületek szegélyezik, az oszlop mögött egy monumentális támfallal védett talapzaton áll a Nemzeti Galéria klasszicista tömbje. Szépen szerkesztett szökőkutak, lépcsők között szobrok, az angol történelem nagyjairól. A támfalat is két szobor zárja le a két szélén, szimetrikus elrendezésben. Az egyik végén áll IV. György király lovasszobra és a másik végén -na! milyen szobor van a másik végén? A másik végén áll ez a kék kakas. Ha olyan szögben állunk, még a St Martin-in-the-Fields katedrális tornya is látszik, talán onnan lesi a kakas a pontos időt.
IV. György király lovasszobra az egyik végen... |
... és a kakas a másik végen. |
A Nelson oszlop |
No comments:
Post a Comment