December 28, 2012

Világvége

00:00 óra a kompjúter előtt ért. Facebook-os haverjaim közül sokan ébren voltak és lesték a fejleményeket. Volt aki megmentő repülőt várt, volt aki a nagytakarítást hagyta félbe és nem tudta, hogy folytassa-e. Már 27 perce késett a vég mikor valakitől megtudtuk, hogy reggel 10-re várható, Moszkva-i idő szerint. Hát lefeküdtem.

Reggel, Moszkva-i idő szerint 10 órakor még csomagoltunk. Kicsit megcsúsztunk, hamarabb szerettünk volna elindulni Erdélybe, dehát a szokásos! Kis csúszás most is bejött.
Összességében jó utunk volt. Havas mezők és hegyek fogadtak ahogy átléptük a határt, vastag hótakaró borította mindenfele a tájat. Szentegyházán már  -7 fok volt mire megérkeztünk: igazi tél! Kint ittuk meg a pálinkát az udvaron, lábunk alatt recsegett a hó. Koccintottuk a világvége szerencsés végére.
































































December 7, 2012

Puskás Öcsi

Ez a kép részlet egy hatalmas poszterből, a Santiago Bernabeu stadionban
Madridban, a meccs után ismét "találkoztam" Puskás Öcsivel.

Előre le kell szögeznem, hogy nem vagyok egy focirajongó. Ez azért fontos, mert mikor előszőr láttam Puskást eszembe sem jutott a foci... Felismertem az arcát, tudtam a nevét és azt, hogy ő valaki "híres" ember. Aztán valahogy a foci is képbe került, de a 6:3 hogy micsoda! És hogy az nem micsoda hanem maga a csoda, a megtörtént álom! Hát ez valahogy olyan igazi, tagadhatatlan női módon, de kimaradt.

A '90-es évek elején Puskás és a felesége rendszeresen ebédelt a Horváth Kertben, a Krisztina körúton, ahol én is dolgoztam egy irodaházban. Akkoriban francia üzletembereknek tolmácsoltam, szerveztem mindenfélét és kísérgettem őket a megbeszélésekre. Ha az irodában töltöttük a napot a környékre jártunk ebédelni, például a Horváth Kertbe. Egy ilyen alkalommal ültünk kb. 4-en az asztal körül és vártuk, hogy hozzák a következő fogást. A beszélgetés akadozott és semmi nem jutott eszembe, amivel tovább görgethettem volna. Csendben bámultam az étterem vendégeit és csak úgy magam elé mormoltam-forma, hogy ott ül Puskás...
Ennél jobban nem dobhattam volna fel az asztaltársaimat. Felkiáltottak, eksztázisba estek, fel akartak pattani és lerohanni Puskás Öcsit egy autogramért! Jesszusom! Én meg megijedtem, hogy mi lett ezekkel, hogy hagyják már a szegény embert nyugodtan ebédelni, mit hangoskodnak, ki fognak dobni az étteremből! Végre sikerült lebeszélni őket, hogy odamenjenek és őszíntén, ma már BÁNOM. Ma már én is odamennék, de hol van a tavalyi hó! Ebből a történetből már csak a Horváth Kert vendéglő van a helyén...

Igy értettem meg végre én is, hogy ki is Puskás Öcsi, vagy Higany, vagy Száguldó Örnagy, vagy Pancho... ki milyen néven ismerte a világ bármelyik pontján.

2006 decemberében Athénben, a Plákán sétálva egy ékszerbolt elárusítója szólított meg és mikor megtudta, hogy Budapestről vagyok, ez volt az első amit mondott: "The last day for Puskas..." Valóban az utolsó napja volt, másnap kísérték utolsó útjára a Bazilikába.

Hát jó volt ismét látni őt....

November 29, 2012

Chocolate con churros

Madridból a legemlékezetesebb gasztronómia élményem mindenképpen a chocolate con churros marad. Ez egy jellegzetes édesség hát persze, hogy csokoládéval. Forró, folyékony és annyira tömény amilyenre csak vágytam gyerekkoromban.  Ehhez jön egy olajban kisütött kőtes tésztaféle ami a fánkhoz áll a legközelebb, csak a formája más.
Egy ilyen adag = reggeli + ebéd + vacsora. Aznapra már nincs baj az étkezéssel.


November 7, 2012

Meccs



Fél 7, indulunk a meccsre.
Engem nagyon nyom a cipőm, nehezen tudok másra is figyelni miközben megyünk lefele a metróz. "Biztos ezek is oda jönnek" szúr ki egyikünk egy csapatot, csupa szőke fejű északi vagy holland? Mindegy. Átszálláskor már látványosan sűrüsödik a tömeg és mind ugyanannál a metrómegállónál szállunk ki: Santiago de Bernabeu...

Csak ámultam, hogy milyen hamar és egyszerüen jutunk el a helyünkig. Hát alig lesznek!! És tényleg, majdnem üres a stadion, alig foglalt a helyek negyede. Végülis ez nem egy fontos meccs, csak amolyan "kupaszerda", egy átlagos összecsapás mondhatom tét nélkül: Real Madrid - Zaragoza. Dehát ez van, nekünk így jött ki az utazás miatt és mire mindezt végiggondolom, már megtelik a fele a stadionnak... Állítólag 70 000 a bérletes. Végül mind el is jöhettek és pluszban ott voltunk mi, a szőke fejű északiak, a kismillió francia, a népviseletes dánok akik mögöttünk ültek.... Ott volt mind a 80 000 ember: itt nincs átlagos meccs.

Mikor a pályán bevonul a két csapat a közönség hangos üdvözlésbe kezd. Micsoda hatalmas torok! Milyen összeszokott torok! A hangosbemondó 1 perc néma csendre szólít fel valamiyen megemlékezésül: pillanat alatt némul el a tömeg. Egy emberként áll és emlékezik. Aztán egy emberként harsan fel, újjong és bíztat. A "vezér kos", a kemény mag a kapu mögött a nekik elkerített helyen diktálja a műsort. Ütemes dobverésre skandálja a szöveget és a stadion válaszol rá. Fáradhatatlanul.

A meccs elkezdődik. A fehérbe öltözött madridosok között cikázó fekete-sárga csíkos zaragozaiak mint valami méhecskék ügyeskednek ide-oda és próbálják elszedni a labdát. Nem falábuak, ez rögtön látszik, sőt, egész jó dolgaik vannak de a kapu előtt mintha megilletődnének... nem mennek semmire az akcióikkal és nincs befejezés. A lendületük elernyed és vége. A reálosok ehhez képest nagyon lazák, távolról sem érződik bennük a nagy igyekezet. Alig egy-két passz és a közönség felállva üvölt GÓÓÓÓÓL!!!! Jesszus, mikor? Hogy? Alig kezdődött el, már 2:0.

A második félidő már nyugodtan indul, de talán a zaragozaiakat felpiszkálhatták az öltözőben, mert mintha többet támadnának. Nagy igyekezettel cseleznek, hajtanak, a labda mitha többet lenne a Madrid térfelén. Dehát 2:0-nál már mire várunk tőlük? A tét annyira kicsi, hogy inkább kivárásra játszik a lomha fehér Higuain, Ronaldo, Angel di Maria nevű "oroszlán"...

Idő azért még van bőben, folyik a meccs. A zaragozai "méhecskék" hajtanak már megint, besűrüsödik a társaság a madridi kapu köré. Egyszercsak kirepül a labda visszafele, az ellenkező kapu irányába és a hátramaradt Ronáldo lábán köt ki. Valahogy egyedül maradt a felező egyik szélénél távol a többiektől és most, hogy a labda is nála van, hát rátapad minden szem. A közönság egyértelmüen csodát vár istenített hősétől. Tappintható a feszültség mikor belendül a jobb láb és a jobb szélről átrugja a labdát a bal szélre de... de csak úgy bután, a teljesen üres középpálya másik oldalára és azon is túl.... Mi volt ez?!! Mit akart? Vagy akart-e egyáltalán valamit hördült fel a közönség és fújjolásba kezdett.

Húúúúúúúúúúúúúúú!! Húúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúú!!!!!!!!!!!!!!

Így "szólt" a nép az isteni Ronáldóhoz aki lassú léptekkel indult a labda után a pálya másik széle fele. A húúújjolásra megállt. Sértetten fordította vissza a fejét hogy megnézze magának a hálátlan népet. Egyszerre gyűlt benne fel az erő és az ingerültség. Izmai megfeszültek és a megbántott önérzete messze szétsugárzott az egész pályán. Láthatatlan hullámként terjedt tovább a stadionban és a "nép" elhallgatott. Ronaldo, mint egy haragos isten egy kicsit még egyedül maradt a középpályán, aztán lassan megérkeztek a többiek.
A sorok újrarendeződtek. A  labda visszakerült a Madridhoz és már sebesen hajtották a Zaragoza kapuja fele. Ronaldo elvegyült a fehér mezesek közt, gurult a passz ide és oda Egyre közelebb kerültek az ellenfél kapujához és ezzel újra nőni kezdett a feszültség a közönségben. Tappintható volt a drukk a sajátjaik iránt: most, most! - vibrált a levegő és a kemény mag egyértelmüen vette az adást. Értette, hogy biztatni kell, sőt engesztelni! Kiengesztelni a sértett hőst, mert szükség van rá. Most! A dob már ütemesen verte a ritmust és a Nagy Torok harsogott:

Ro! - Ro! - Ro! - Cristiano Ronaldo!  --  Ro! - Ro! - Ro! - Cristiano Ronaldo!

Boldogan és felszabadultan üvöltött vele az egész stadion. A Hős, a megbocsájtás jeleként bravuros rugásra készült lent a pályán és ezzel ismét helyre állt az egyensúly. Ismét teljes volt a drukkerek és a csapat szimbiózisa.

October 18, 2012

In memoriam

Motorozom. Fejemen sisak leeresztett rostéllyal. Rajtam bőrdzseki és kesztyű. Erősen markolom az ülés mellett a kapaszkodót mikor a motor lassan meglódul alattam és velem. Indulunk! Gyorsan nő a tempó, a sebességmérőn körbefut a málnus és 100-ast is elhagyja. A sisakban hallom ahogy Zoli hátrarecseg valamit: "Minden rendben?" Hát persze, hogy rendben! Juhéé! Rendben, persze! Nekifeszülök a levegőnek és sebesen szeljük, vágjuk, győzzük a kilómétereket. Mit haladunk! Repülünk. Siklunk. Úszunk a levegőben, az úton a gödrök nem számítanak. Nagyobb annál a lelkesedésem, minhogy észrevegyem őket.

Most mondjam azt, hogy régi motoros vagyok? Hát a magam módján igen. Mert régóta kérezkedem fel motoros ismerőseim mögé egy körre. Talán tíz éves voltam, mikor először utaztam Bandi bácsi mögött, egy régi MZ-n, vagy Csepelen, vagy Kecskén? Volt ilyen motormárka egyáltalán, vagy csak mi csúfoltuk így mert ugyanúgy mekegett mint a kecske? Már nem emlékszem. És arra sem, hogy volt-e szandál a lábamon, vagy csak mezítláb voltam? Sisakom biztos nem volt és biztos hunyorogtam, ahogy szembe csapott a szél. Na, de azért nem annyira, mert a poros falusi úton csak lassan zötykölődhettünk a tyúkok és tehenek között. Arra viszont emlékszem, hogy nyár volt, és meleg és mi sokat nevettünk.
Bandi bácsival mindig nagyon sokat nevettünk.


October 1, 2012

Űrutazás


Utazom. Ülök a szobámban a kompjúter előtt miközben teljesen beszippant a látvány, a képernyőn játszó égi csoda. Beúszom az űrbe és megbámulom a Földet, a Napot és tovább, mind távolabb haladva a megszámlálhatatlan naprendszert, galaxist, nebulát és csillagbölcsőt. Bejárom mindazt amit a Hubble űrteleszkóp látni enged és ámulok. Ilyen fenségről beszéltek a költők akkor, mikor még sejteni sem lehetett, hogy mindez létezik...? Valós.



Erre gondolhatott Kosztolányi mikor a Hajnali részegség versét írta?




September 21, 2012

Már csak emlék: MALÉV


Kint voltam Lisztferihegyen hogy fogadjam a Londonból érkező szüleimet. Könnyen találtam parkolót  a feljárat közelében és alig lézengtek páran a halban. Kevés gép érkezett.
Végre feltűntek az ajtóban és találkozunk. Vidámak, feszbadultak voltak, tele élménnyel. Édesapám azért megjegyezte: "Milyen kihalt ez a reptér a londonihoz képest... ott rengeteg nép jön-megy, zsibong, eszik, olvas, vásárol de itt! Az üzletek zárva, a szalagnál kevesen várnak. Hogy látszik, hogy nincs MALÉV..."

Azért emlékezzünk rá. Ime a MALÉV szignál, úgy ahogy Presser Gábor megírta:

September 13, 2012

Aszpirin?!

Ezt a képet nagyon gyorsan kellett lekapjam, mert pont akkor érkezett a megállóba a busz. Vagyis mire megértettem, hogy ez nem aszpirin reklám! megérkezett a busz. Nagyon tetszett, ezt a "betegséget" néha elkapja az ember és jó tudni, hogy van rá orvosság :)


September 3, 2012

Csipángu, a csodaország

Legelőszőr a '80-as évek elején hallottunk részleteket Ázsiáról magától Marco Polo-tól és minden olyan elérhetetlenül messzinek tűnt, mint maga Marco Polo. Minden hétfő este egy kis fehér-fekete tévé előtt gyülekeztünk a bentlakásban, hogy megnézzük a nagy utazóról szóló sorozat újabb és újabb történeteit erről a távoli, varázslatos világról. Micsoda ruhák! Micsoda szokások! Micsoda ételek! Minden rész végén mialatt futottak a feliratok, ugyanaz a filmzene csendült fel, benne egy csodálatos brácsaszólóval. Olyan volt,  mintha hozzánk szólna, egyenesen minket szólíta. És közülünk is főleg azt, aki a bukaresti konzervatórium brácsa szakos hallgatója volt.
Áhitatos csodálat ült rajtunk a film végén. Áhitat ami nem ébreszt vágyat, csak van és céltalanul ragyog amíg magától ki nem alszik. Passzivitásra ítélő körülményeink ösztönösen ollózták az elérhetetlen vágy-csírákat. A létért való küzdelemben már így is csak csupa vágyból álltunk mint a haboskávé, vagy a flekken vagy akár egy jó pohár sör és lényegibb vágyak közül a légiesebbek könnyen kiszorultak. Megmaradtak ábrándnak, a ragyogó délibábnak ami mögött az ember tudta, hogy úgysincs semmi.
Akkor még azt hittük, hogy a dolgok változatlanok maradnak, de tévedtünk. Az élet folytonos változás és ennek bizonyítékaként brácsásunk ma indult Japánba immár sokadszorra. Az egykori csoda, varázslat, áhitat mind "földet ért"  és megszámlálhatóvá, megismerhetővé vált: a repülőút hossza 12 óra egy átszállással; evés két pálcikával, sashimi és szaké. A tapasztalás hamar megtölti az embert tényekkel és a régi káprázat apránként elenyészik. Kopik a küszöb az ábránd és a valóság között valahányszor átlépünk rajta. A képzeletet felváltják a valódi formák, illatok, színek és passzív, álmodozó énünk cselekvő szereplővé válik az új környezetben. S ahogy ellebbennek a sejtelmes képzelet-fátylak, úgy élesedik a látás, tisztul a kép és erősödik a megismerés.
Ezzel együtt meghatározó az első benyomás, az eslő ütközés képzelet és valóság között. Mit vártunk és mit találtunk? Összeillik-e az első illat, az eső színkavalkád a Marco Polo-i emlékekkel? Itt csak a saját benyomásaimról tudok beszámolni. Ritkán írtam naplót, csak nagy alkalmakkor, mikor az élmény fontossága megkövetelte, hogy rögzítsem. Ime:

Budapest, 2003. 06. 21.
A taxisofőr egész úton dumált és mire Ferihegyre érkeztünk, meg is oldotta a nemzetközi helyzetet. Ettől nyugodtabban indultam útnak, de a torkom mégis elszorult, mikor kimondtam az uticélt: Tokyo. Mintha csodát látni készültem volna, és ezzel kilépnék a megszokott, mindennapi-zűrökkel teli életemből. Rég nem indultam így neki utazásnak. A csodavárás bennem volt, de külső körülményeim mintha packázni akartak volna velem: előttem állt meg a sor, ronda volt a kiszolgáló a pultnál és mire leültem a beszálló kapu előtt a székre, megteltem bosszusággal. Körülöttem hazafele tartó franciák és én köztük mint egy mázsa só, gubbasztottam. Párizsban kitoltam magam a gépből és át a másikba, a nagyba, a soha nem látottba. Irány Szibéria és azon túl.
Tokyo, 2003.06.22.
Első benyomásom: rengeteg az ember!!! Egyszerüen rengeteg. A gyerekek nagyon édesek és szépek. Rengeteg ember dolgozik azon, hogy ezt a rengeteg embert eligazítsa. A hangosbemondó egyfolytában szónokol, uniformisos fiatal lányok - fiuk terelgetik a népet. Ezzel együtt valahogy minden simán klappolt idáig, amitől az az érzésem, hogy a méretek kicsik?!?!! Mintha 1 leszállópálya lenne a reptéren, 1 csomagkiadó, 1 buszjegyeladó hely, 1 buszállomás és kevés utas, mert mindenütt rögtön rám kerül a sor. Mindeközben hömpölygök a hatalmas tömeggel, színültig telik a busz de 1 ülőhely marad pont nekem, stb.
Várakozom a Haneda reptéren útban Komatsu fele. 

August 27, 2012

Fecskék


Tegnap délután egy csapat fecske körözött a jegenyefa körül, már gyakorlatoztak és készültek a nagy utazásra. Ketten az unokatestvéremmel úgy bámultuk őket mint gyermekkorunkban: derüsen és belefeledkezve mintha nyoma sem lenne annak a sok-sok évnek ami azóta eltelt. A fecskék pedig ugyanúgy cikáztak és szárnyaltak mint rég és ugyanúgy villant a fehér hasuk. Egy különbség volt csak: akkor a villanydrótra szálltak le pihenni, most a villogó jegenyefa lombjában tűntek el egy kis időre.

Valaki fecskéknek nevezte el a madarakat ebből a videóból, vicces. Habár szerintem a fecskék ennél okosabbak  :)

August 17, 2012

Emlék Budapestről


Utosó órákban vették a sajtot és ezért nem került be a bőröndbe, csak abba a hátizsákba amit magukkal vittek fel a repülőgépre. Nem olvadt meg, különben is vákumos fóliába volt csomagolva és otthon, mikor felszeletelték jóízüen emlékeztek vissza a budapesti kirándulásra. Felejthetetlen érmény, sőt kaland! amit mind megidéz ez a sajt.
A legmarkánsabb része az emléknek a tűzszerész lehetett a budapesti reptéren, aki ólomruhában, narancssárga paravánnal elkerítve és a mindent-kiszagoló kutyájával az oldalán bebújt a scaner gyomrába, hogy ellenőrízze vajon tényleg ott van-e a táskában a Karaván sajt! Vagy valami más van ott, más az a tömbösített izé ami a biztonsági monitoron megjelent a vámosnak. Esetleg plasztikbomba, vagy TNT, vagy hasonló!
Mi, akiknek a motyója bentrekedt a tűzszerészeti övezetben, kiváncsian lestük a fejleményeket. Nagy megkönnyebülés volt, mikor az akció végén még a sajtot is visszaadták, hogy hazavihessék, valahova Skandináviába emlékül Budapestről.

August 2, 2012

Start



Az útra indulók mind kezdik valahol, valahogy. Íme egy kezdet, egy igazi ómen! A körhinta, amin először repülték körbe a világot gyermekek és leánkák. Hányat "repített ki" közűlük messze-messze vidékekre az évek során, úgy igaziból? A statisztika tisztán mutatná a választ ami anélkülis nyilvánvaló.



August 1, 2012

Önkéntesek

Egy barátnőm azt kérdezte egyszer: "Miért önkénteskednek az emberek? Ugye csak az önkénteskedik, akinek megvan a biztos megélhetése?"
Akkor azt feleltem, hogy igen, biztosan, de azt hiszem vannak kivételek. Mert Teréz anya vagy Csaba testvér nem hiszem, hogy biztosítva látták előre azt a jövőt ahova annyi rászorulót befogadtak. Igen, ez is olyan mint a legtöbb dolog az életben, megvan a két véglet és e kettő között, mint egy kibomló legyező bordáira, úgy sorakozik fel az összes variáció. Mi hol vagyunk ezen a legyezőn? Nem tudom, csak azt, hányszor csodálkoztam rá és lepett meg az angolok, amerikaiak, ausztrálok önkéntesskedése. Sok apró történet mint a Kate-é, vagy egész közösségeké, akik elutaznak egy közép-amerikai országba iskolát építeni, gyógyítani, tanítani, segíteni. És történetek korházakról, szociális otthonokról amik késségesen és felkészülve fogadják a segíteni akarókat. Mert adni szép de elfogadni is tudni kell, hogy ne menjen "pocsékba" a szándék.
Washingtonban jártunk, a metró állomáson és jegyet szerttünk volna venni. Három hatalmas "szekrény" állt a bejáratnál tele gombal, lámpákkal, jelzőkkel, feliratokkal és egy nagy nyílás, hogy ide dugd a bankkártyádat a fizetéshez. Teljesen el voltunk tévedve, az amerikai kolgámmal együtt. Egyszercsak egy öregúr lépett hozzánk és nagyon kedvesen végigkalauzolt a gombokon. Nagyon hálásak voltunk neki! Micsoda szerencsénk volt, gondoltam. Aztán azt látom, hogy egy másik társasághoz lép és nekik is segít. Biztos nem sietős az útja, csodálkoztam el. Mikor befejezte, ismét másokhoz lépett és a bizalmatlan pillantásra bemutatkozott: "Én egy önkéntes nyugdíjas vagyok, aki ennek a metróállomás főnökének a rendelkezései szerint segítek jegyet vásárolni Önöknek."
Hát így.

July 25, 2012

Nyúzeum

Kate már nyugdíjas volt és mint az amerikaiak nagyrésze, önkénteskedett. A Newseumba járt, ahol mint teremőr - idegenvezető töltötte az idejét hetente kétszer. Állt a múzeum egyik termében és mosolyogva, kedvesen beszélgetett el a látogatókkal mindarról, ami a teremben látható volt, vagy segített nekik tájékozódni arról, hogy mit hol tatlálnak, merre menjenek.
Nagyon sok amerikai múzeumban látni nyugdíjas korú embereket hasonló munkát végezni. Ők segítenek a gyerekeknek a foglalkozásoknál, elmagyarázzák a különböző jelenségeket, ők felügyelik az állatsimogatót az akvárimban, szóval bármit amit rájuk lehet bízni. És majdnem mindent rájuk lehet bízni mert szívesen csinálják, kedvesen, hozzáértően és örömmel, hogy hasznosak lehetnek legalább hetente kétszer.

July 3, 2012

Vihar

Azt olvasom a neten, hogy Amerikában hatalmas viharok voltak a keleti parton. Washingtonban például szükségállapotot hirdettek ki és több helyen nincs villany, mintha meg lenne bolondulva az időjárás, egyre nagyobb és erősebb viharok tombolnak, hogy már azt hisszük ennél tovább nem lehet menni! És mégis, mégis jön egy még erősebb, még rombolóbb szél, orkán és tövestől csavarja a fákat, dönti az autókra, elvágja az áramot. Villany nélkül mondhatnánk megszünik az élet! Mi minden függ tőle és ez van ahol most egy hétre is megszakad... Hihetetlen, micsoda rossz hír. Szerencsések vagyunk, hogy nem itt történt, nem velünk és hogy jó messze van Amerika, a statisztikai ködökön túl. Csak számok és adatok melyeket ha soha nem járt arra az ember igyekszik kicsire gyűrni a tudatában, a számon-nem-tartott helyek fiókjában.
De mi van Kate-el? Vajon hol vészelte át a vihart és hogy van most? Kate számomra Washington fogalmához csatoltan jelentkezik bármikor erről essen szó, ez a nagyon kedves hatvanas hölgy, akit a repülőn ismertem meg mikor Washingtonba szálltunk le. Budapest volt a varázsszó. Az ő édesapja is magyar volt, gyerekként még ő is járt erre és ezt mind felidázhette velem!  Rávette a férjét, hogy vigyenek el a szállodáig, ami kissé a világ végén volt és nem is tudja mennyire kisegített ezzel abban a nagyon fáradt és kimerült állapotban.
Hát ő Kate, a Washington-i ismerősöm, aki most közel hozza és személyessé teszi ezt a keleti parton tomboló vihart.

June 23, 2012

Narita Express

A kérdés, hogy jegy-vel vagy jegy nélkül néha nem kérdés hanem helyzet. Van úgy, hogy a legjobb indulat mellett is olyan kutyaszorítóba kerül az ember amiből a jegy nélkül lehet az egyetlen megoldás.
Mert hogy is jutott volna eszembe blattolni a vonaton -- Tokyoban? A régi Romániában ez sport volt, kaland, jó buli, nemzeti társasjáték, de Japánban! Ahol a legtörvénytisztelőbb és legfegyelmezettebb népek élnek a Földön? Még elméletben sem merül fel ilyesmi.

Este 1/2 8-kor indult az utolsó repülő Tokyo Narita repteréről Kanazawába és nekem erre volt jegyem. Ha erre van jegyem ezt fogom elérni, ez nem kérdés de még hátra volt egy hosszú vonatút a város belsejéből a reptérre.
Nehéz leírni a létezés oly fokú töménységét ami egy 25-30 milliós városi szövetet jellemez. Azt a sűrüséget metróvonalakban, járdákban, mozgólépcsőkben, emeletekben, felüljárókban, rendőrökben, autókban, utasokban csak megtapasztalni lehet igazán, elmondani nem. A kivülállót is pillanatok alatt felaprítja a város, és eggyé morzsolja a hangtalan tömeggel. Sietős százak, ezrek között keres, kapkod az ember aki a saját hazájában ha kitekint a dombtetőről, messze erdőket lát és csak a saját hangját hallja ahogy belerikkant a távolba - de itt! A jó irányt is nehéz megtalálni a sokaságban és csak a befelefordulás jelent menekvést, teret, levegőt. Dehát nincs ilyesmire idő, főleg mikor a nyolc-tíz vonalat egybefoglaló metrómegállóban keresem a megfelelő vágányt. A kandzsi betük mellett szerencsére ott a latin betüs felirat és a kezemben levő térképen próbálom beazonosítani hogy merre is járok. Egy átszállás rendben; még egy rendben és még egy kell arra a vonatra, ami végre a Naritára megy. Simán egy óra vonatozás lesz, csak már tudnám hol kell jegyet venni!

Megvan a peron, megvan az irány is és a jegyiroda?!! Egy bódé előtt emberek állnak sorba de a bódé zárva. Irja rajta hogy Narita Express, ez lesz az és be is mondják a következő vonatot, talán nem az Express? Arra még várni kell vagy negyven percet - de ennek a vonatnak is Narita Airport a végállomása. Ha most felszállok addig is haladok mert menni, menni, sűrget az idő és a türelmetlenség, hogy már ott legyek, de legalább haladjak. A vonat közeledik, a jegyiroda zárva, a hátamon futkos a hideg, hogy nincs jegyem és mégis győz a pánik, a riadalom és hogy engem valahol várnak. Beszállok a vonatba úgy ahogy vagyok: jegy nélkül. Nem ülök le, hátamat a vonat falának támasztom a folyósón és figyelek. Nézem a szemben levő táblát ami a Naritára tartó vonatokat jelöli. Legalább tízféle vonat tízféle színnel jelölve és megértem, hogy a leglassabbra szálltam fel... Hááát, legalább haladok, nyugtatom magam. Lassan és kimérten, időnként megelőz valami más szerelvény. Az állomásokban többet állunk és lassabban indulunk. Legszivesebben megtolnám kicsit miközben az óra málnusa kíméletlenül halad előre. Újabb állomás, újabb állás. Várakozás egy másik szerelvényre, ami itt fog beelőzni minket és jön is, megáll a szemközti peronon és elrobog. Innen minden Naritára megy már, át kellett volna szállnom rá, morfondírozom. Ajjajj, még mindig állunk, miért nem szálltam át? Végülis mindegy hogy melyik vonaton kap el a kalauz, nem igaz? Még mindig állunk de a fülemet megüti a hangos bemondó, azt mondja Narita Express. De hova érkezik? Minden idegszálam élesen figyel, annyira koncentrálok, hogy már varázsláshoz is elég lenne és igen! Szemben a megüresedett vágányra hetykén és csillogva fut be a Narita Express. Nem habozok mikor nekilódulok, hogy vonatot váltsak. A törvényen kivüliek szabadságával ugrom be és a hátam mögött máris csukódik az ajtó, indulunk. Fut a vonat mint a villám és nekem még van kb. 30 percem a gép indulásáig. Még kb. 25 és nemsokára már csak 20 perc... és akkor bemondja, hogy végállomás és lassítani kezd a vonat. Ha eddig nem kaptak el ezután is lesz valahogy, gondolom és hónom alá kapom a táskám. Elsőnek szállok ki a vonatból és számba veszem a sok forgókart ami egy központi bódé mellett sorakozik két oldalt keresztben a peronon. Átugrani túl magas és sokan vannak de egy kar a bódé mellett hiányzik. Ez az. Futás, sebesség, lélekszakadt tempó el a bódé mellett, az őr mellett és nem ránézni, nem megállni! Kiabálnak de nem számít. Inalok vakon előre és egyszercsak elkap egy egyenruhás mókus, egyenesen a karjaiba futok... nem lehet igaz!!
"Passport!! Passport!" Kiáltja és mire tisztul annyira a fejem, hogy megértsem, azt is megértem, hogy a reptéri őr az és megmenekültem. Készséggel mutatja meg merre van a check in pult és bátorítóan mosolyog. Öregem, ha tudnád, hogy egy "blattossal" van dolgod! No, de Isten áldjon, rohanok tovább és kerek 15 percel a gép idulása előtt lecsaptam az útlevelem a pultra: itt vagyok. Még működött az utasfelvétel és én utolsónak szálltam fel a gépre.
Kanazawába már menetrendszerüen érkeztem, mintha semmi nem történt volna...

June 17, 2012

JEŽEK




PIVOTEKA -- olyan mint a Vinotéka, csak bor helyett sört árulnak benne. A polcokon többféle fajta sör, mindenikből 10, max. 15 palack. Itt nem a mennyiség, hanem a minőség számít. Sör-gurmék :)






A cseheknél a cégér nem dísz: ott tényleg azt a sört csapolják és árulják. Ilyen egy igazi PIVOVAR.
Ebben a dologban Svejk nem viccel, a Krusovice cégérén 1581-es évszám szerepel. Ilyen az igazi érték, maradandó.











Van olyan sör, amit csak abban a városban főznek, vagy csak abban a sörfőzdében. Ha Sündisznó sört akar inni a prágai, el kell menjen Jihlavara például. 

JEŽEK --- ejtsd: Jezsek = sündisznó




Jihlava - ne úgy ejtsd, hogy Zsiláva :)) hanem: Jihhlava. A hangsúly az első szótagon van. A kettő közt csak egy halkan harmatos "h" betű a különbség, de micsoda különbség! Zsiláváról a romániai börtön jut eszembe, Jihhlaváról mostmár Jezsek, a kis süniről elnevezett sör. 




A régi domonkos kolostor, amit szállodának alakítottak át.



A hozzá tartozó templom:









June 8, 2012

Jegy-vel

Kísért a múlt... 
A minap - igaz jó este volt már - a sárga metróval mentem haza és mikor leballagtam az állomásba és már kotortam volna elő a jegyemet, szembeötlött a nagy kongó üresség. Sehol egy ellenőr, sehol egy utas. Senki. De főleg ellenőr persze, aki ellenőrizze, hogy csíptetek-e jegyet. Hát meg is állt a kezem a táskában a jegytömbel az újjaim között! Hogyan tovább? Jegy-vel vagy jegy nélkül? Mert nagyon meg voltam zavarva ezzel az ürességgel.
Ment is a fejemben a kiszámolósdi, a "szeret-nem szeret" mintájára. Hajlottam a jegy-vel változat fele elvégre kinőttem én már ebből, meg hogy néznék ki a kalauz karmai közt, vagy minek a fölösleges majré, az ember legalább azt spórolja meg amit lehet. Már jött is szépen kifele a kezem a táskából és benne a jegy mire zajt hallottam a lépcsőn. Többen közeledtek és én, mint akit rajtakaptak, reflexből visszadugtam a jegyeket a táskámba. Még én is meglepődtem, na hiszen! Még meglátják, hogy egyedül az állomásban, sehol egy kalauz és ebben az órában én képes vagyok csíptetni. És akkor AZ hogy fog kinézni és benne én hogy fogok kinézni?
Kihúztam magam és fél pillanat alatt döntöttem, hogy vállalom a rizikót. Hát persze. Ennyi adrenalin kell is, mert még a végén "megpimpósodik" az ember.

Zsebre dugott kézzel sétálgattam az állomásban és közben szemügyre vettem a csapat fiatalt. A messzi Csipánguból voltak, aham! Hát így függnek össze a dolgok és lesz kerek a világ. Erre van egy jó kis történetem.

May 29, 2012

Kis herceg



A videon nem egy repülő látható, inkább egy jelkép: ilyen gépen repült Antoin de Saint-Exupéry, "A kis herceg" írója. Ilyen gépen indult el arra az útra is, amiről már soha nem tért vissza.

Franciaországban, Ferté Alais-ban tartott repülős bemutatón készült ez a video erről a nagyszerű gépről. Leszálláskor a bemondó csendet kért a közönségtől és azt, hogy képzeljék el mintha Saint-Exupéry érkezne vissza közénk.



May 18, 2012

Visszajáró

Mi van akkor, ha az üzletben nem adnak vissza 1 forintot? Vállrándítás. Végülis semmi.
- ha nem adnak vissza 1 lejt? Hát ilyenek ezek. De legyen boldog, még ha az egy kicsivel több is mint a forint.
- ha nem adnak vissza egy eurót? Hohó! Ez már azért sok.
- ha nem adnak vissza egy sváci frankot?
- .....

Mi? Hogyhogy sváci frankot? Svácban nem adnak vissza egy svájci frankot az üzletben?! Az lehetetlen! A svájciak nem olyanok.
....  nem a csodát.

May 12, 2012

Nyugdíj

Tegnap megálltam tankolni az egyik kútnál a Hungária körút mentén. Rögtön jött a benzinkutas és felajánlotta, hogy tankol helyettem, én pedig bementem az üzletbe fizetni. Minden úgy történt mint eddig ezerszer de mégis! Mégis valami nem stimmelt. Már az autóban voltam ismét mikor rájöttem, hogy mi az: a benzinkutas kora. Igen, a kora.

Itt Pesten ha körbenézek az üzletekben, vendéglőkben, mozikban, a benzinútaknál csak csupa fiatalt látok, mintha az idősebb generáció nem is létezne. Magától felszívódna, de hova? Nyilván egy látens kinlódásba a túlélésért...
Ha az ember csak ezt a képet látja, nyilván fel sem tűnik. Én Amerikában szembesültem előszőr azokkal az idős emberekkel akik különböző szolgáltatásokban dolgoztak. Ott éreztem előszőr ezt a "valami nem stimmel" érzést miközben olajozottan folyt a vásárlás például. Ősz fejek, néha copfba kötött féhér lófarkak - mint az én benzinkútas emberem is - ügyködtek a megszokott módon. Az üzletben, a vendéglőben, a taxiban, a repülőtéren.
Talán az ő számuk lehetne a stabil, nyugodt társadalmak egyik ismérve is... ahol a folytonosság mintha kevésbé engedné, hogy csupán a koruk miatt kerüljenek lapátra emberek. Kiszámíthatóbb lenne talán az életük? Föltétlenül. Számtalan példa utal erre, mint például itt ez mikor a svájci légitársaásg gépén utaztam Ázsiából hazafele. Zürich közelében a pilóta külön bejeletést tett és három nyelven búcsuztatta kolleganőjét akinek ez volt az utolsó repülőútja. Másnap ment nyugdíjba.

May 6, 2012

Eső

Barcelona... nyüzsgő, eleven város. Gazdag város.

Utcái telve turistákkal, számtalan üzlettel, vendéglővel, kávézóval, széles járdákkal és nagyszerű épületekkel. Napközben egész forrón sütött a nap. Összejártuk a gótikus városrészt, a kikötőt, végigsétáltunk a la Rambla-n, de délután már meló volt, hiszen ezért mentünk...
Este viszont szervezett vacsora: buszokkal vittek vissza a kikötőbe - valami vendéglőbe gondoltam, és egy nagyon szép épület előtt álltunk meg! Barcelona történelmi negyedében, a tengernek szembeforulva nyitott kapukkal várt a Casa Llotja de Mar... Pompás termei már a 14. század óta hírdetik az itt folyó kereskedelem fényét és gazdagságát. Nekünk a nagy csarnokba terítettek, ebbe a  hatalmas terembe amit bordázott oszlopok és boltívek tagolnak szépen megmunkált famennyezettel. Az ember elámul a gótikus méretektől. Szeme minduntalan felfele síklik az oszlop bordáin és tovább, az íveken végig. Megcsodálja az oszlopfőket, a nyers kőfelület szolid eleganciáját és a kiegyensúlyozott arányokat. A plafon messze fölötte, az oldalfalak belevesznek a diszkrét megvilágításba. A tér bőséges, könnyedén szippantja magába mind a százötven embert.
Ülök az asztalom mellett és a szememmel fényképezek. Memorizálom a képet, a hangulatot, az aznap estét úgy, hogy mellé képzelem mindazt a nyüzsgést ami hatszáz éve folyik ezek között a falak között. Próbálom besűríteni az időt.

A vacsora végén ahogy igyekeztem kifele, meglepetten vettem észre, hogy kint eleredt az eső. Nagy, sűrű szemű, illatos májusi zápor hullt és hirtelen zárta el az utamat mint egy hatalmas függöny. Megtorpantam. Beleszagoltam az estébe és kezemet kinyújtva megérintettem ezt a felszabadító, termékenyítő esőt és egy pillanatra elhallkult minden. Nem hallottam mást csak az esőcseppek zaját, a jól ismert dobolást, ritmikus hangot, ritusos zenét ami megidéz és összefűz múltat és jövőt melyben álltam én, az idő egy szelete kinyújtott karral, boldogan.

April 24, 2012

Kifordítva

Útra készülök ismét. Két napom van az indulásig és fejben már számolgatom a feladatokat, de nem arról amit vinni kell és ott fog történni! Hanem arról amit kénytelen vagyok itthon hagyni félbe-szerbe...
Azt számolgatom, hogy a maradék idő alatt meg lehet-e venni egy hűtőszekrényt, azt kiszállítják-e, beszerelik-e,  megtelik-e kajával csütörtök hajnalig, amikor indulnom kell hogy  vasárnap, mikor hazajövök legyen mit enni. Ha nem sikerül, akkor az elkövetkező szép hosszú május 1-ei ünnep alatt átérezhetjük éhező proletárok zaklatottsgát, hogy stílusosan fogalmazzak.
Félek, hogy úgy fogom elhúzni a bőröndöt Barcelonába, hogy nem előre nézek, hanem folyton hátrafele. Nem fogom látni a várost ahova megyek, a nagyszerű utcákat, a híres épületeket, a Sagrada Familiat... ehelyett hűtőszekrény márkák röpködnek majd az agyamban, méretek, rögzítő csavarok és az üzletek nyitvatartási rendje itt, Budapesten. Most, indulás előtt így gondolom. De ha majd hazajövök és megkérdik, hogy jártam-e Barcelonában? Büszkén fogom rávágni, hogy igen. :))

April 7, 2012

A haj a fontos, mem az ész ...

... és nem fordítva, mert ez a két történet igaz:

Egy német utazási iroda felhívja a frankfurti magyar turisztikai kirendeltséget és megkérdi:
- Egy hollnad utas hajóval érkezne Magyarországra, be fogják engedni?
- ??
- Nem kell neki vízum, vagy valamilyen különleges engedély?
- Nem kell semmi különleges dolog mert Magyaroszág az Európai Unió része! Sima személyivel beengedik.
- Ja, azt tudjuk, hogy Magyarország EU-s tag! De Hollandia vajon az?

Íme egy másik gyöngyszem a kirendeltségi kollekcióból:
Felhívja őket egy német hölgy, hogy nyáron megy Magyarországra és ugye forintot kell váltania. Ő most megnézte és 270 Ft-ot adnak egy Euroért, váltson vagy még várjon? Mert látta, hogy volt 290 is, és mit érdemes csinálni?
- Ingadozik az árfolyam, talán várjon mert nyárig még újra lehet 290 az Euro.
- Hát ez az! Mikor járok jobban ha 270-ért, vagy ha 290-ért váltom az eurot?
- ??...
- Ezt akarom megtudni, ezért hívtam magukat!

Ha ilyeneket hallok, megnyugszom :)

March 29, 2012

Menekülés

Ismét szálloda, ismét fertőtlenítő szagú ágynemű! A fürdőben felirat, hogy védjem a környezetet és ne dobjam a földre a törülközőt. Nem szokásom, általában csak törülközni szoktam vele. De ha már erre kértek, nem dobom a földre. A reggeli öltözködés a bőrönből számomra egyenlő azzal a listával amit az ember magával hozhatott volna ahelyett amit tényleg hozott. Azért mindig születik valami kompromisszum, mert csak ki kell lépni a szobából már a reggeli miatt is. Hát indulás, korgó gyomorral nem lehet végigmelózni a napot.

Állok a lift előtt a III. emeleten. Két lift is van, folyamatosan le-fel járkálnak, de megállni a III-on egyik sem akar. Várok és közben jár az agyam, hogy gyalog is mehetnék mert az első emelet nincs olyan messze. Megint elhúz a lift az orrom előtt és ez már bosszant. Lépcső! Adom ki a jelszót magamnak és elindulok a folyosó vége fele az EXIT jel szerint.

- "Igen, arra van a lépcső!"
Erősít meg a kolléga aki pont akkor lép ki a szobájából.

Belököm a nehéz ajtólapot és megyek is lefele. Az ajtó súlyos puffanással zárul mögöttem, az ajtóbehúzó pánt tökéletesen végzi a dolgát. Én már valahol a földszint körül járok és egyre furcsább kép tárul elém... már szőnyeg sincs a lépcsőn és a földön szétdobállt rongyok? Hol vagyok?! Az ajtó az utcára nyílna ha nem lenne bezárva. Furcsa.

Vissza a következő emeletre és keresem a kilincset vagy fogantyut hogy visszajussak a folyósóra: nincs. Az ajtólap teljesen síma, csak egy kis kémlelőablak van a közepén. Furcsa... Irány feljebb. Itt is csak a síma ajtólap, semmi sincs amibe bele lehetne kapaszkodni és csak a lépcsőház fele nyílik. Bekémlelek a folyósóra de teljesen üres, senkit nem látok aki kinyithatná belülről az ajtót. Felmegyek a III. emeletre: itt sincs fogantyú és a folyósó is üres... szépen lassan leesik, hogy a tűzvédelmi lépcsőház foglya lettem. Ez végülis nagyon vicces, mert miért másért találták volna ki a tűzvédelmi lépcsőt ha nem azért, hogy megmentse az embert?! Ez meg itt teljesen fordítva működik.

Ilyen helyzetben mi a megoldás? Az ember agyában villognak a képek és a tehetetlenség sirámai vegyülnek a pulykaméreggel. A köztes időben pedig a megoldáson töri az agyát és végigpörögnek olyan akciófilmek mint Rámbo vagy a Rózsaszín Párduc, de egyikben sem emlékszem hasonló béna helyzetre. Jól megnézem az ajtólapot ami teljesen passzentosan illeszkedik a tokba. A tok tetején ott virít az élénk sárgára festett ajtóbehúzó. Hibátlannak és erőteljesnek tűnik, a fene egye meg, de elkapom a grabancát és el kezdem tépni és húzni. Az újbegyeimmel pedig az ajtólap oldalán kaparászok, hátha találok rajta fogást. Talán-talán egy miliméternyit sikerült kimozdítani a helyéből és belekapaszkodom és nem eresztem! Tartom! Tépem, húzom, matatom és feszítem. Még! Még! Bal kezemmel a sárga ajtóbehúzót,  a jobb újbegyeimmel a miliméternyit elmozdult ajtólapot. Még egy miliméter!! Ez az, tovább! A lábammal kitámasztom magam és tovább küzdök az újabb miliméterért. Az újjaim kezdenek begörcsölni, szörnyen nehéz ez az ajtólap. Ez biztos megállítja a tüzet, hogy a csoda essen ebbe a nagy gondosságba ami olyan precizen kimérte az ólmot az ajtólaphoz. A nagy kinlódástól izzadni kezd a bőrőm, jaj, csak le ne csússzanak az újbegyeim! Nincs idő pihenni, akció közepén vagyok! Ha most eleresztem, végem. Dolgozik bennem az adrenalin és a halálfélelem hogy ideveszek ha nincs reggeli és majd csak a csontvázamat talála meg az utókor. Miliméterről miliméterre haladva, jó húsz perces küzdelem után sikerül felfeszíteni az ajtót. Diadalmasan lihegve tárom ki és lépek be az üres folyósóra.
Megmenekültem.

March 21, 2012

Hírszemle

A vásárcsarnok
 Londonban, a Royal Victoria dokkoknál már kivirágzott a magnólia. Langymeleg tavaszi napsütésben sütkéreznek az emberek és harisnya nélkül, csak úgy ujjatlan ruhában járnak már sokan. Itt a tavasz!

Idefele angol újságot olvasgattam, próbáltam felszívni a napi híreket, íme:
  • A Vaslady nyoncvanvalahányadik szülinapját ünnepelte és egy cikkben végigkísérték egy napját. A képeken tökéletes frizurával, elegánsan ül egy padon - eddig semmi új - és melegen paskolgatja a kutyáját. Ez már új, már szinte érzelmes jelenet. Ehhez lehet, hogy kellett ez a sok év és hogy nagyon megkopjon a rövidtávú memóriája.
  • Sir Philip Green - ki ő? Egy piszokul gazdag, olcsó ruházatokat áruló üzletlánc tulajdonosa - betöltötte a 60. évét. A szülinapi bulin jelen voltak aktuális celebek, ünnepelt modelek mint Naomi Campell, vagy olyan színészek mint Leonardo di Cabrio. Négy napig folyt a dinom-dánom egy Mexikó-i tengerparton és az egész állítólag 6 milcsibe került, de nem forintban hanem fontban...
  • Egy anya három fia közül kettő autista. Kemény, felnőtt testek teljesen érinthetetlen lélekkel, sőt, egyikük igen agresszív tud lenni ha megzavarják. Ezért néha kék foltok virítanak a családtagokon de még soha egyiket sem kellett kezeltetni emiatt. "Olyan vagyok mint egy homokzsák" nyilatkozta az anya. "Büszke vagyok a családomra."
  • Northamtonshire-ben 12 buszsofőr 3 év lottózás után megütötte a főnyereményt, az EuroMillions jackpot-ot, összesen 38 millió fontot. Már a húzás estéjén felhívták a főnöküket és bejelentették, hogy másnaptól egyikük sem megy többet dolgozni! Hát a helyi buszvállalat apraja-nagyja be kellett álljon a "rendbe", hogy ne omoljon össze hirtelen a szolgáltatás...
Ilyenek történnek Angliában mostanában.
Tegnap a királynő ünnepi beszédet mondott a gyémánt jubileum alkalmából, az idén lesz 60 éve, hogy megkoronázták. Újra kinyilvánította hogy továbbrais az országot és a népet fogja szolgálni. Vajon az elkövetkezendő 60 évre gondolt előre mikor ezt mondta?! Ki tudja, Angliában elég lassan változnak a dolgok.

Egykori, bronzba öntött emberek vegyülnek a maiakkal

Az egykori dokkok ma lakóépületek egy hatalmas vásárközpont körül tele szállodákkal és vendéglőkkel. A régi darutestek megmaradtak és csak "díszek", elmékeztetők csupán



March 8, 2012

Malacuk van?

A MALEV-el ellentétben az EasyJet virágzik. Persze mindent megragadnak, hogy növeljék a bevételeket: legújabban kaparós sorsjegyet is árulnak a feldélzeten.
Nagy reményeket fűzhetnek hozzá, mert kétszer is bemondták mielőtt a kocsit végigtolták a soron, hogy akár 10 000 angol fontot is lehet nyerni. Sőt, magyarul is lejátszották! és ez volt az egyetlen magyar szó a hangosbemondóban. Miért kinlódni a biztonsági bábszinházzal még magyarul is! Azt neki, kaparós sorsjegyet :)

March 4, 2012

Régiségek - A jegy


A kalauz benyit a teli fülkébe és kéri a jegyeket. Mindenki kezében ott a sajátja és maga előtt magasra tartva nyújtja oda. Ő lyukaszt, visszaadja a jegyet és nyúl a következőért. Én a bejárat mellett ülök, a kör nálam zárul. Nyújtom a jegyem, ő rutinosan elveszi. Rámnéz és mikor felismer meglepetésében felkiárt:
- Hogy verjen meg a szerencse! Nem láttad, hogy én vagyok a kalauz? Miért vettél jegyet?
............
Ez nem álom. Ez így volt. Én bele is pirultam de nem azért mert a többiek is hallották, hanem egyszerüen azért, mert vettem jegyet. Mert ha a kalauz a barátod és te veszel jegyet az olyan volt, mintha a homlokodra tűztél volna egy élhetetlenségi bizonyítványt. Ez még a stréberségnél is több volt a '80-as évek Romániájában.  Ez egyenesen a túlélési ösztön hiányát jelentette. 
Mindennapi kis csalásaink közé tartozott ez is, hogy a vonaton nem mindig vettünk jegyet. Jegy nélkül az ember ritkán utazott fülkében, legtöbbször kint állt a folyóson és leste a kalauzt. Előre tudtuk, hogy melyik vonalon mennyit "illik" adni zsebbe, kézbe, csak úgy lazán lefordított tenyérrel miközben elnéztünk a kalauz válla felett és fogunk között sziszegtük, hogy "köszi". A kalauz arcán az acélos vonások meg sem rezdültek ahogy elsűlyeztette a galacsinná gyűrt papírpénzt. A gyakorlottabbja egy hirtelen pillantással még ellenőrizte, hogy rendben megvan-e a tarifa és továbbállt. Ettől kezdve az ember "védelem alá került" és akár ülőhelyet is kereshetett  magának a "megvásárolt" vagonokban.

Mert túlélni ugye, kell...

February 22, 2012

Kirakat harmadszor

A balettcipő üzlet kirakatát átrendezték a Rue de la Paix-n. Új színek, új formák, új történet. Így nézett ki mikor előszőr arra jártam és így nézett ki mikor másodszor láttam. Ma így néz ki:


February 17, 2012

Helyzet van!

Uram, ön nyert! Gratulálunk. Sikerült a messzi Japániában megvásárolnia a megfelelő kütyüt és azt összeraknia egyedül! a szálloda szobájában. Hiába a sok kandzsi a használati utasításon és a csatlakozók szép száma, addig dugdosta egyiket a másikba, addig variálta a lehetőségeket míg eltalálta a megfelelő variációt és felgyúlt az internet! Kitartásának jutalma, hogy legyőzheti a 9000 kilóméter távolságot és végre beszélhet a családjával Skype-on.

Tanulság: a szükség növeli a kreativitást. Néha már paradoxon, hogy mennyire védekezünk a hasonló helyzetektől körültekintéssel, sok jajistenemmel és hasonlók.  De ha már benne vagyunk, az áramköreink remek új kapcsolatokra képesek. Bármi messzemenő következtetés nélkül, eszembe jut a párizsi reptéri óra, hát ott ez egy mindennapi össznépi játék és adrenalin-fröccs. Szóval bátorság! :)
Íme egy másik példa: az európai csatlakozó és az angol konnektor "találkozása" egy multifunkcionális adapteren keresztül. Ma már tudom, hogy a multifunkcionalitás hátrány mert semmi nem működik igazán. Előszőr ezt kellett megoldani, csak utána jöhetett a többi.