December 30, 2011

Terry

A mi karácsonyfánkat 800 kilóméterrel odébb hozta az angyal, ezért utánamentünk. Utazótársunk is volt, egy kiskutya, ami - de jobb szeretném azt írni, hogy aki -  a mamájától akkor költözött az új családjához.

A kutyatartással sok apró, mindennapi macera jár. Mi is igyekeztünk okosan felkészülni az utazásra: vettünk szállítódobozt, volt póráz, rongy, táp, edény az etetéshez és itatáshoz. Tudtuk, hogy gyakrabban kell megálljunk, ki kell várjuk amíg a kiskutya elvégzi a dolgát és nem lesz boldog mikor újra visszatuszkoljuk majd a dobozba, de hát mese nincs, menni kell majd tovább. A fejünk tele volt feladatokkal és számokkal.

Az út teljesen jól kezdődött. Terry kiskutya csendben és rémülten ült a dobozában, néha öklendezett. Akkor tapasztalta meg előszőr, hogy "reng alatta a föld" és állandó hullámzásban maradt egészen az első megállóig. Itt nyílt a doboz ajtaja és két kéz kirángatta új helyéről miközben a nyakába csatolta a pórázt. Meg volt rémülve. Ennyi idegen szagot, látványt, embert, autót még soha nem tapasztalt. Fázott. Még ölben volt de egyszercsak lekerült egy kissé felázott füves izére miközben folyamatosan hullott az égből az aprószemű eső. Nyirkos hideg vette körül mindenütt és az a rengeteg zaj és újabb idegenség! Kétségbe esett és teljes lett a pánik, most mi van? Mi van?!

Én körültekintően akartam elvégezni a feladatot és miközben húztam kifele a kutyust a dobozból, vigyáztam, hogy rendben felcsatoljam rá a pórázt. Egy kiskutya élénk és virgonc, hamar kiugorhat a kezemből gondoltam, ezért ölben vittem át egy füves részre. Az eső jól feláztatta már a földet, de itt is lehet ugrándozni a sok egyhelyben ülés után, hát letettem a földre. Vártam, hogy nekiiramodik és csak a póráz tartja vissza, meg hasonló sztereotipiák villództak a szemem előtt.

Így álltunk ott Terry és én két, teljesen külön valóságban, találkozási pont nélkül. Én felszabadult rohangálást vártam tőle míg ő rémülten tapadt egyre jobban a lábamhoz. Nem nyüszített hangosan csak néha szűkölt ahogy húzoszkodott egyre közelebb, menedéket keresve. Most én kérdeztem, hogy mi van?! Miért nincs az, amire én számítottam? Ej, ej, nem jó itt a fűben? Vegyelek fel?... háááát... na jó.... hááát akkor felveszlek.... kissé kényszeredetten nyúltam utána és az ölembe emeltem. És ahogy megfogtam, megéreztem ahogy kalapál a kis szive és ahogy egész testében remeg a hidegtől és a kiszolgáltatottságtól. Fejét rátámaszotta a vállamra ahogy magamhoz öleltem.

Ebben a pillanatban találkoztunk igazán mi ketten: Terry és én. Még most is érzem a szőrét az újjaim alatt és látom okos, fekete szemét, ahogy rámnéz. Édes, édes Terry, a viszont látásra.

December 17, 2011

Akácfa

Mindig megnézem, hogy egy embernek milyen a keze. Ez nálam az első benyomás része amiből sokminden kiderül, akár az is, hogy mivel foglalkozik az illető: csak beszél a dolgokról, vagy "kézbe is veszi" a feladatot - milyen beszédes a nyelv! Igen, kézbe veszi még ha képletesen is, erre következtetek egy széles kézfejből, vagy erőteljes újjakból. Egy erős, arányos kéz számomra olyan mint a nyílt tekintet: bizalmat ébreszt.

A repülőgép annyira tele volt, hogy csak egy közbülső szék jutott nekem. Mire rátaláltam a helyemre már körben mindenütt ültek és örültem, hogy csak Londonig kellett elviselnem ezt a "szedvics" állapotot. Két oldalamon vidám magyar hangok szóltak egymáshoz és előre vagy hátra, a sorok között szétszort csoporttársaikat keresve. Legtöbbjükön szürke kosztüm, látszott, hogy "készülnek" valahova. Például a londoni City-be jutott eszembe a kézenfekvő magyarázat és ahogy néztem őket már magam előtt láttam azokat a keskeny, kissé puhány kezeket amik visszaigazolták volna a teóriámat.

Lepillantottam a két szomszédom kezére és elámultam. Széles tenyerek, arányos újjak, kissé vastagak és kidolgozottak. Itt-ott egy-egy bőrkeményedés jelezte, hogy tulajdonosának nem ismeretlen se a lapát, se a nyele... biztos, hogy a Citybe mennek ezek? Nem, nem: itt valami más lehet a magyarázat és kezdtem odafigyelni arra mit beszélnek. Kik lehetnek? Mit csinálhatnak? Olyasmit, amihez hol kosztüm kell hol meg lapát...  és íme: a Magyar Méhészeti Egyesület delegáltjai utaztak egy méhészeti konferenciára. Kosztümösen, a fizikai munka adta derüvel és vidámsággal.

A rangidős delegátus tőlem jobbra ült. Ősz feje és nagy kongresszus-járó tapasztalata volt, a többiek őt kérdezték a részletekről. Az öreg boldog volt és elégedett. Ismét sikerült feladnia poggyászként az ajándékot, egy csemete akácfát. Nem könnyű a szigorodó biztonsági előírások mellett, de amíg teheti, viszi a fát amin a magyar akácméz terem! Ez az ő és mindannyiuk névjegye.
Jó volt kezet fogni velük.

December 9, 2011

Hologram

A legújabb "truváj" a gépiesített reptéri irányítás.

 

Előszőr a Birmingham-i reptéren találkoztam vele.
Pont baktattam a beszállókapu fele a kismillió nép között mikor a folyósó végén egy stewardessre lettem figyelmes. Állt a tömeggel szemben egy emelvényen és arról beszélt, hogy mit hogyan csomagoljunk és hogy vigyázzunk a bőröndjeinkre.

Mosolygott és gesztikulált, mint aki terelés közben kedvesen oktatgatja a libuskáit. Jól van, mondom magamnak, nem lehet elégszer elmondani, hogy mire vigyázzunk, ez már gyerekkoromban is így volt.
Ahogy közeledtem azt láttam, hogy a ruháján furán tükröződött a fény. Sőt, a plafon összes neonlámpája rajta csillogott. Ezen kissé elcsodálkoztam és kezdtem átverés szagot érezni. Tényleg: egy üveglappal álltam szemben amire kivetült a "ige" egy hátsó hatalmas masinából.

Ime Miss Hologram, a legújabb reptéri eligazító. Ha ránézel a szemedbe néz, de ha kérdezed nem válaszol, egyszerüen semmibe vesz. Tökéletes és lelketlen, mintha róla mintázták volna a jelenkor etalonját.




November 30, 2011

Felhők között internet

Ejha! Internetezni 10 000 méter magasban? Ingyen és bérmentve?

Igen! Felszállás után máris indulhat a "premier". Rögtön előkaptam egyik "kütyümet" és teszteltem a rendszert előszőr "külsőre", mint csatlakozás és sebesség. Majd elővettem a "mérőműszert" és pontosan lemértem a feltöltési és letöltési sebeséget. Az applikáció málnusa úgy futott fel és le, mint egy igazi vérnyomásmérő: az egész arra hasonlított, mintha egy földön kívülinek mértem volna le a pulzusát. Most találkoztam vele előszőr.


November 26, 2011

Belső utazás


André Kertész retrospektiv kiállítás Budapesten

"A fényképezőgép a munkaeszközöm. Általa adok értelmet mindannak, ami körülvesz."

Útkereszteződés, Blois
Kerék és az árnyéka

Eltévedt felhő

"Soha nem dokumentálok. A képeimmel mindig értelmezek."

Erzsébet és én


Erzsébet és én
Erzsébet és én








November 25, 2011

Régiségek

Egy régi történet máris hozza a többit és garmadával jutnak eszembe olyan utak, helyzetek amik tényleg nagyon régen történtek. Akár több tíz éve is, de talán mégsem kell visszamennem a gőzmozdonyokig... Azóta is sokat változtott minden, hajaj! Mit értene egy maszületett bárány abból, hogy áll a vonat mert befagyott a váltó? Vagy abból, hogy hideg a fűtőtest és jégvirágos az ablak? Vagy ha meleg a fűtőtest, akkor néha egy boldog kisegér fut végig rajta fülkéről fülkére?

Mindez végülis elhanyagolható részlet. A lényeg, hogy én valójában egész életemben utaztam valamerre. Hol felkészítőkre, hol az egyetemre, vagy később a munkahelyemre, vagy családi okokból ide vagy oda... az utazás olyan szerves részemmé lett mint a karom, vagy a fülem. Ime egy virtuális kinövés amihez szépen alkalmazkodik az ember. Lesz több bőröndje és standard "menetfelszerelése" szolgálatos fogkefével.

Az idő során két változó volt: az utak sűrüsége és az irány. A fordulatot a nagybetüs 1990 jelentette természetesen, kulcsév minden középeurópai számára. Maradjon is az és legyen ez az első bejegyzés ahhoz a sorozathoz, ami az 1990 előtti történetekből áll. Erre lesznek jók a hosszú téli esték: melegedni a kalórifer mellet és emlékezni.

November 18, 2011

A lét elviselhetetlen könnyűsége

A gőzmozdonyokról eszembe jut egy régebbi vonatos történet.

Temesvárra utaztam. Az út hosszú volt, jó pár óra, amihez hozzá kell adni a határátkelési macerát is. Úgyhogy volt időm bőven hogy "kiélvezzem a helyzetemet": az eslő osztályt, a meleg fülkét, a teljes kényelmet. Kint tél volt és hamar sötétedett, bent sárgásan világított a lámpa. A fülkében teljesen egyedül voltam. Úgy ülhettem, ahogy csak akartam, senki sem akadályozott. Kipróbálhattam az összes ülőhelyet, megkereshettem a legkényelmesebb sarkot, lehúzhattam a cipőmet és feltehettem a lábaimat a szemközti ülésre. Nehezen döntöttem, inkább belefáradtam a kereslgélésbe. Hirtelen túl sok lett a szabadság, a lehetőség,  úgyhogy elővettem a könyvem, hogy elüssem az időt. A könyv címe mintha tükrözte volna a helyzetemet: "A lét elviselhetetlen könnyűsége"....

A vonat lassan a határhoz ért és a szokásos ellenőrzés után megjelent a román kalauz a jegyeket ellenőrizni. Nemsokára Arad következik mondta, és elvette a jegyemet.
- Meddig utazik?
- Temesvárig.
Hirtelen felkapta a fejét a jegyemről:
- Ez a vonat nem megy Temesvárra, nem tudta? Elvitte a Maros a vasúti hidat még a nyáron, azóta a vonat csak Aradig közlekedik.

Létem elviselhetetlen könnyűsége ezzel véget ért. Céltalan kényelmem hirtelen megszünt és nagy súllyal zuhant a nyakamba a kinti tél, a sötétség és az a maradék 45 kilóméter, ami rám várt az aradi állomásonon túl. Gubanc, amit meg kellett oldani és ez nem volt ellenemre. Egy óra múlva  Temesváron voltam, a szállodában. 

November 10, 2011

Etüdök gőzmozdonyokra




Élt körülbelül 150 - 200 évet. Fújtatva lihegett az első kötött pályákon egyre messzebb, egyre nagyobb távokat befutva. Volt idő amikor ő volt a leggyorsabb!  Aztán lassan lemaradt új mozdonyok, sebességrekordok és műszaki bravúrok mögött.

Ma csak egy múzeumi tárgy. Alakja, formája, anyaga csak idézet, az elmúlt idő egy szeletének emléke. Egy allegória, utalás, művészek kedvence. Így lett a hangja is nyersanyag egy szinfóniához, vagy etüdhöz.


Sáry László: Etüdök gőzmozdonyokra
A kép a lemezborítórol való.




November 3, 2011

Anglia

Miért nem csatlakozott Anglia az eurozónához? Én azon csodálkozom, hogy miért csatlakozott az Unióhoz... hisz olyan jól elvan egymagában. Egy szó szoros értelmében vett sziget ami csak annyit vesz figyelembe a világból amennyi a saját önbecsüléséhez szükséges. Befele figyel és a saját sokszínüségében gyönyörködik. 
Dolgai mélyen a tradicióba ágyazottak, mindenben fellelhető egy darabka múlt ami csak az övé és amiből egy jottányit sem enged. Az élet persze az angolokkal is halad, egyik része lassan és biztosan csúzik át a hightech, a webshopok, webinarok és virtuális szerverek világába miközben még mindg két külön csapon érkezik a kagylóba a meleg és a hideg víz... A kontinensről jövőt meglepi ez a folyóvíz őskorából származó régiség és ha rákérdez, hogy miért van így, csodálkozó és zavarodott tekintetekkel találkozik. Számukra ez evidencia, olyan axióma amin nincs mit gondolkozni. Ezt csak elfogadni lehet, mint egy megváltoztathatatlan életfeltételt.   

A Birmingham-i reptérről egy félórát autóztunk a szállodáig. Útközben legelésző teheneket, lovakat és juhokat láttam olyan zöld mezőben amilyen csak a túlszínezett képeslapokon létezik. Egyszercsak három ház tűnt elő, ebből az egyik volt a szálloda. Újabb tíz percnyi út után egy kis faluba érkeztünk, itt, az egyik piros téglaburkolatos házban volt az iroda. Az irodában három angol, egy skót és egy walesi... mind "eredetiek", a skót Glasgowból, a walesi Wales-ből és az angolok Birminghamből, vagy a környékéről? Mert nagyvárosnak nyoma sem volt sehol.

Három napig füleltem. Hallgatóztam. Volt, hogy a mimikából következtettem csak mert a sokféle kiejtésű szóból képtelen voltam értelmet összerakni. Hányféleképpen ejtik azt hogy "water"? Semmiképp sem olyan nyitott "a"-val mint az amerikaiak. Inkább "o"-val, nyomokban "oa"-val, vagy "ae" esetleg "oe"-vel, ropogós "r"-rel mint a skótok és végén fura kanyarral lefele vagy felfele? És mint kisült, mindenik igyekezett érthetően beszélni. Mert ha a skót a saját nyelvén beszél, azt senkisem értené. Ha külfödre-Angliába jön, külföldiül beszél ugyanúgy mint a walesi. Igaz, hogy neki csak a rokona járt walesi tannyelvű iskolába, de azért az ő anyanyelve is az az őskelta egyik származéka, amit viszont nem ért még a skót sem. A skótok viszont a kelta egy másik "származékát" beszélik.  Nem mimóza lelkű népek, régebb komolyan ökölre mentek a jogaikért. Mára maradt az ugratás és a fricska.

A vacsora végén kétféle pénz került az asztalra: az Angol Nemzeti Banké és a Skót Nemzeti Banké. Ez arrafele csak természetes. A felszolgáló kislány kedvesen csevegett és az edzett füleim rögtön kiszúrták a nyitott "e"-ket: hűha! Biztosra mentem, mikor magyarul mondam "köszönöm". Szóval magyar is került a "levesbe" de csak azért, hogy összehasonlíthassam a magyar akcentust ebben a hamisítatlan angol környezetben.

Miért nem csatlakozott Anglia az eurózónához? Zavarba ejtő kérdés egy olyan ember számára, aki soha nem gondolkozott el ezen. Ha Európa tér át a fontra az más, de fordítva fel sem merülhet. Úgy képzelem el az angolokat, mint a kőtestésztát ami ha túlkel és kifolyik az edényből beterít és magáévá tesz mindent. Ő változtat de ő nem változik. Nem olyan hedonisták mint az olaszok és ezerszer pragmatikusabbak mint a francák. Egy ideje az ő képükre alakul a világ.

October 28, 2011

Automaták

Ferihegyen is bevezették a legújabb módit miszerint nem a pultnál, hanem automatáknál kell becsekkolni. Ezért kordonok és őrök állnak mindenhol akik visszairányítják az embert az automatákhoz ha netalán nem lenne beszállókártyája. Szóval irány vissza, lássuk a "medvét".

Az első gépen máris ott a papír, hogy üzemen kívül. Persze többnyelvű felirat, hiszen ez egy nemzetközi reptér. Jó. Probálkozom a következőnél és az azonosítással kezdem. Hozzáérintem a személyi kártyámat az üveglaphoz. Hozzádörzsölöm. Megfordítom és úgy is, még egyszer, kissé már erőből, de még mindig semmi. Mire egy egyenruhás hölgy diszkréten megkérdi, hogy van-e törzsutas kártyám mert talán azzal jobban megy. Nem nyert ez sem, hát más belépési módszert keresek.

Kiválasztom a légitársaságot. Mindenik kizárólag a saját nyelvén jelentkezik: a francia csak franciául, a holland csak hollandul... szerencsém van, mert az én gépemet a MALÉV üzemelteti mondja diszkréten a hölgy. Aztán segít megtalálni azt a számot amit be kell gépelnem és végre! Szezám tárulj: felismert a gép.
"Itt legyen szives megnyomni."
"Ja, előszőr itt kell beixelni és csak utána, persze."
"Ezt még le kell okézni."
"Itt is."
"Még ezt itt."
"Ezzel készen is vagyunk!"
És a beszállókártya kipöndörödik a gép hasából. Az egyenruhás hölgy, mint a gép diszkrét lelke, bíztatóan mosolyog.
"Most már be lehet állni a sorba, hogy feladja a poggyászát... "

Utána vettem csak észre, hogy minden automata mellett áll egy hasonló diszkrét "lélek", kivéve persze egyet, azt, amelyiken a papír volt. Lehet, hogy az pont "kilehelte" a saját "lelkét" valamerre kávézni és így került parkolópályára? Mert ahogy a dal is mondja: "egyedül nem megy..."

October 21, 2011

Kocsmatúra

Nemrég hallottam egy fickóról, aki igy foglalta össze az elveit induláskor: "Tornyot csak alulról, múzeumot csak kivülről és kocsmát csak belülről!"

Kissé szigorú elvek, már-már merevnek mondhatók; dehát nem vagyunk egyformák. Ha én lennék ő, csak azt tudnám, hogy mit akarok elkerülni, de azt nem, hogy mit keresek. Elég ötletszerüen botorkánék egy idegen városban.

Legnagyobb meglepetésemre erre is kitaláltak már egy megoldást. Úgy hívják, hogy: pub crawl és vannak szervezett túrák is. ( pub crawl magyarul annyit tesz, mint kocsma csúszás - mászás :) Csak egy párat említek a webről: Prága, Berlin, Párizs, London, Budapest...

De minek erőltetni az utazást ha van más lehetőség is: otthonülni a TV előtt egy sörrel...


October 17, 2011

Kirakat másképpen

Párizsban a rue de Paix-i balettcipő üzlet kirakatát átrendezték. Nekem jobban tetszett
az előző kirakat.

October 10, 2011

Bajtársak

A párizsi reptér olyan mint a kaparós sorsjegy: az ember soha nem tudhatja előre, hogy mi fog vele történni.

Én arra számítottam, hogy kimegyek a reptérre, becsekkolok és hazarepülők. Ott voltam időben.  És mégis, mire sikerült átvergődnőm a biztonsági ellenőrzésen a kapunál azt közölték velem, hogy lezárták az utaslistákat,  sőt, bezárták a gép ajtaját is mert az embereket már beszállították! Slussz-passz! Egy pikirt légikisasszony darálta el, hogy hiába van egy jó félóra a beszállás kezdetéig, őt ez nem érdekli, mert aki itt volt már beszállt és aki nem volt itt az lemaradt. Ez van, nyeljem le.
Hűhaaa.... nekem pedig ritkán akad így meg valami a torkomon, mint ez a hang és eljárás. Felszívtam magam mint a pulykakakas és azonnal visszadurrogtam a magamét. A légikisasszony sem volt rest, emelt egyet a hangján és visszaszúrt egy jól írányzott fémes mondattal. Talált! Ettől magasabbra ugrottam egy pár hangal mint akibe belecsíptek és már a felső C környékén jártam mikor megállt mellettünk egy utas egy hatalmas bőröndel. Ő is Budapestre készült ugyanazzal a járattal.

Hajrá, erősítés! Gondoltam. A nő meglátta az első osztályú VIP jegyet és még egy pillanatra meg is lágyult. Nyájasabb lett de maradt a visszautasítás: ha nem lenne ekkora bőröndje, neki külön kinyittatná a gép ajtaját, de sajnos! Sajnos, ezt most nem teheti meg.

Micsoda részrehajlás! Gondoltam és ettől még elszántabb lettem mert ha neki kinyitják akkor én is megyek! Dühöngtem. Minden francia tudásomat összeszedve fújtam a magamét de a helyzet csak nem változott.
A VIP döbbenten állt a lárma közepén, mert nem mindennap utasítják így el. A pulzusa az én hangerőmmel egyenes arányban emelkedett, gyors iramban gyűlnt benne az epe és hirtelen kiömlött a légikisasszony fele:
- Vous etes nulle!
- Nulle!! Nulle!! Nulle!! - harsogtam mostmár boldogan újdonsült bajtársam oldalán. Ha nem utazunk legalább jól megmondtuk ennek a kék ruhába öltözött kőnek és hiába menekült el! A nullák kíméletlenül gurultak utána:
- Nulle!! Nulle!! Nulle!! 

A kék kőszív eltünt. Mi ketten akkor néztünk egymásra először  és a bennünk felgyülemlett feszültség hirtelen előjelet váltott: óriási hahótába törtünk ki.  Azt hiszem már számtalan barátság szövődött hasonló helyzetben.

Újdonsült VIP ismerősömből tényleg igazi barát lett: együtt indultunk el módosítani a jegyegyeinket. Ő intézte az enyémet is: helyettem beszélt nehogy a forró fejem miatt megint elkaszáljanak. Aztán becsúsztatott a VIP váróba a következő gép indulásáig. Becsekkoláskor már egymás mellé kértük a helyeket mint az igazi bajtársak: mindketten a másodosztályra. Drága VIP-em átlagemberré lépett vissza erre az időre holott két külön világba tartoztunk: ő közép-Franciaországban keresett egy kis kastélyt megvételre, míg én akkoriban akartam lecserélni a dohányzó asztalkánkat... Mégis, eltüntek a köztünk levő határok és két külön világunk egy pár órára találkozott. És ezzel vége.

October 3, 2011

Szerencsés utazás


 Az utazáshoz szerencse is kell és ez neki megvolt! - mondhatja el magáról ez a csiga, akinek sikerült estétől reggelig megtennie a csiga-maratoni távot.

A kihívást egy 1 méter 10 centi széles beton járda jelenti, aminek túlsó oldalán bólogató nagy, húsos levelek annyi társát csábították útra több kevesebb sikerrel. Volt amelyiket a déli nap szárított ki, volt amelyik cipőtalp alatt végezte.... de nem így ő!

Ő ugyanis az utolsó "100 méterhez" érkezett és már túl van a veszélyt jelentő részen. Ezt a kis maradékot már "fél lábon" is kibírja az ember -- azaz csiga.


October 1, 2011

Óra

Van-e különbség az óra nagy és kicsi málnusa között? Egyáltalán miért van két málnusa az órának? És ezek miért köröznek mindketten azonos irányba, miért nem mozognak egymással ellentétesen?

Mennyi az idő ha a kicsi mutató a 10-esen és a nagy a 2-en van? Biztos, hogy 10 óra 10 perc?
A múltkor ez lett a legnagyobb dillemmám a párizsi reptéren mikor megpillantottam ezt az órát. Hirtelen azt sem tudtam, hogy reggel van-e vagy este, mert én akkor már túl voltam az ebéden de a nap még ezerrel ragyogott fent az égen! Összezavart. Eszerint az óra szerint rég lekéstem a gépemet például.
Hmmm, lássuk csak... igyekezzünk kreativan tekinteni a dolgokat, elvégre Párizsban vagyunk: hány óra lesz ha felcseréljük a málnusokat...?

2 óra lesz 10 perc múlva. Ez már tetszik :) és gyorsan meggyőződtem arról, hogy ez volt az igaz. Valakinek itt a reptéri dolgozók közül elege lehetett abból, hogy minden óra egyforma és ezt "személyre szabta".  Íme egy franciás kacsintás, oh la la!

September 25, 2011

A pesti


A BKV-n utaztam többedmagammal, vagyis a budapesti sárga metrón. A köröspataki lovasklub "delegáltjaival" voltam, csupa 10-16 éves gyermek ÉS leányka, mert ugye a lányok nem gyermekek, mint ahogy az asszony nem ember és a medve sem játék.

Sötét este volt már, egy fárasztó nap vége. A "delegáció" egész nap lovasfutamokat nézett, drukkolt vagy rohangált a lelátó és az istálló között, hogy ellenőrizze mit csinál A LÓ, az igazi vesenyző aki velük utazott, hogy képviselje őket a futamon. Kimerültek voltak, várták, hogy a szállásra érjenek és szivük egy csücske már ott aludt az istállóban a szeretett paripával együtt. Felnőtt felügyelet is volt velük akik tudták, hogy a Deák téren kell váltani de azt nem, hogy pontosan melyik megálló is lesz az. Ez rám maradt hiszen én vagyok A PESTI, az idevaló, kinek még a vérkörei is a budapesti úthálózatot mintázzák és zsigereiben érzi a helyi közlekedés minden rezdülését.

Én szakértelemmel mosolyogtam miközben pásztáztam a sereget hogy ki hány éves lehet, ki kinek lehet a testére és ilyenek. Találgattam és bíztam a rutinban mikor kiadtam a jelszót: "Leszállás!"
Kitódult a sereg, irány a kijárat de furcsán felmorajlott az eleje mert ez nem a Deák tér! Egy megállóval hamarabb szálltunk le. Csalódottan lepték el azt az öt darab üres széket a megállóban és egymás hegyén-hátán zümmögtek, morogtak amiből EGY igazi kérdés hallatszott ki tisztán: "Kinek az ötlete volt hogy itt szálljuk le?"
 "Az enyém..." mondtam csendesen csak úgy magam elé, hogy azért ki legyen mondva, de ha lehet ne túl hangosan, hogy beleveszhessen a zümmögésbe. Gellert kapott a szakértelmem és próbáltam elodázni, hogy ott helyben megjegyezzenek maguknak engem, "a pestit"....

September 14, 2011

Pletyka

Ismét beszállásra várok a reptéren és közben magamban pletykálgatok. Lógatom a lábam és kukkolom a jövő-menő embereket, ezt a sok rutinos utazót akik úgy járnak kelnek, hogy alig látnak valamit maguk körül.  Egyszóval csak magukat látják. Így könnyű bámészkodni, még paraván sem kell a rejtőzködéshez. Senki nem figyel rám.

Hopp egy magas pali, simán megvan 2 méter! Azta' ez méret. A lábán legalább 50-es színezüst tornacipő. Az a másik meg széltében óriási. Mellete egy csinos mancika, milyen fura pár, lehet sok a pénze a pasinak. Na jó, már egyre többen zümmögnek körülöttem, gyűlnek a népek. Mellém ült egy fekete fiú, ölében tartja az útlevelét. Addig fészkelődöm, míg leolvasom mit ír rajta: Republic of Kenya. Ránézek, a tekintete üres és riadt mint a kiszolgáltatottaknak általában, akiknek sorsáról szeszélyes szellemek döntenek.  Egyszercsak megáll előttem egy duty-free szatyor, benne három üveg hungarikum. Jól van öcsi, vigyétek csak, nem fogjátok megbánni.

Most tolnak be toloszéken egy öregurat a kapu elé, ez a jel: nemsokára indul a beszállás. Buszozás lesz, hát én szépen kivárom amíg lemegy a sor, még egy darabig ülve maradok. Kicsi és nagy igyekszik el előttem. Egy csajszi trikóján virit a felirat: "Nothing lasts for ever". Hát mondjuk ez igaz.
A busz döccenve megáll a gép előtt de még csukva maradnak az ajtók. Előbb az öregurat viszik fel a lépcsőn, egy markos legény ölben cipeli a gépbe. Mi csak ezután indulhatunk. Tolong a sok nép a lépcső körül, előttem egy svéd család két tagja is sántál. Vajon sántán jöttek vagy itt sántultak le? Ez tényleg feledhetetlen élmény lenne.
Végre rátalálok a székemre. Az öregúr készségesen teszi tovább a botját, pont mellé kerültem. Beszédbe elegyedünk és ha pletykára vágytam, most megkaptam. A rozzant test álcája mögött egy MB1-es focista-kézilabdás rejtözködik aki nagy gesztusokkal tölti ki a teret fantasztikusabbnál fantasztikusabb történetekkel. Élmények, emlékek, nevek, bulik könnyedén szállnak pedig a gesztikuláláshoz mind a két kezére szüksége van, hogy egymást megtámaszthassák és megemelhessék. Folynak a sztorik az aranycsapatról, a Fradiról; és Puskás Öcsi, és mi történt Kocsissal, meg a Barca ahol az unoka kezd az ifi csapatban, és a 158 meglátogatott ország; az IBM sportkijelzők, az első osztályú repülőutak, hogy milyen Paul Newman mint szomszéd és mit vett a gyermekinek Robert Redford, és a hatszobás ház... Jó két óra meseország után végre megérkezünk Stockholmba. Én ezalatt jól kipletykáltam magam.

September 9, 2011

Carpe Diem

Két nap olasz módra és maguktól hullnak le a ráncok az emberről.

A "gyors" ebéd több mint egy órát tartott és három fogásos volt: Velence környéki rák saját páncéljában felszolgálva + zöldséges pasta + rombuszhal krumplival és zöldségekkel. Ehhez járt egy könnyű fehér bor és a végén kávé.
Az "ünnepi" esti vacsora sok órás és hat fogásos volt: papírvékony olasz sonka parmezán reszelékkel + panini gombával + mennyei gombás rizotto + spenótos pasta darált hússal + marhasült zölségkosárkával + vanilia fagylalt csoki öntettel. A csokit forrón öntötték a fagyira amitől a fagyi kissé megolvadt és a csoki kissé megfagyott...
..... hmmm :) micsoda egyszerű de fenséges küizin-fogás. Ezektől engednek ki a görcsök, szállnak tova a gondok és marad csak a kellemes társalgás ami - vigyázat! - nem túl mély, hogy jusson elég figyelem a mámorban úszó izlelőbimbókra is. Egy újabb korty bor után könnyedén gurul a nevetés a felhangzó poénra.
- Kávét?
- Oh igen, köszönöm.
Egy utolsó kakaóporos bonbon a kávé mellé és jöhet a maradék bor. A korty magával sepri a még odatapadt kakaót, selyembe csomagolja és úgy csúsztatja végig a garaton lágyan, könnyedén mint az esti szellő.

A vacsora után vissza a szállodába, jobban mondva villába, ami egykor gazdag velencei nemesuraknak szolgált menedékül a lagunák felett tomboló nedves időjárás elől. A sétányokat borító darált kavics megadóan zizeg az autó kerekei alatt és a szobába érve, mihelyt helyére kerül a kis kártyalap, felragyog a fény. Tündököl a kristálycsillár és diszkréten világítanak az állólámpák a komódon, az ágy mellett vagy az aranykeretes festméy előtt. Láthatatlan kezek mindent elrendeztek éjszakára, behúzták a zsalukat a szoba mind a négy ablakán és csalogatóan tűrték fel az ágytakaró szélét. Mi más hiányzik még? Egy gyors toalett és egy könnyű álom.
Carpe diem.

September 2, 2011

Bizalom

Egy kisgyerek az apja tenyerébe hajtotta a fejét és elaludt. Még a sapkácskája is félrecsúszott ahogy ránehezedett a nagy tenyérre s a kis szája nyitva maradt, mint a mélyen alvóknak általában. Picike lehetett még, olyan nyolc - tíz hónapos forma baba akiknek a biztosnág egyenlő a szülői érintéssel, a bőr illatával és melegével.
Az apa nagy műgondal tartotta a kis pufók pofit a jobb kezével, míg a bal kezével erősen markolta a bicikli kormányát és  óvatosan egyensúlyozott a gödrös úton. Lassan pedálozott, kis babája ott ült előtte a csőre szerelt pótülésben.
Nagyon rossz volt az út. Mi autóban ültünk és nagyan lassan haladtunk mikor észrevettük a velünk szembe jövő biciklit. Tétován inbolygott a gödrök között hátán az apával és az előtte alvó gyermekkel. Az apa észrevette, hogy rácsodálkozunk a nem mindennapi látványra és ránk mosolygott. Ilyet még ő sem látott eddig azt hiszem.

August 29, 2011

Hűséges kutya





Egy kicsit sűrű járatra fogtuk a bőröndöt az utóbbi időben: 35 nap alatt 13-szor repült. Kitartó hűséges kutya módjára darálta a kilómétereket valamelyikünk mögött. Megérdemel egy postot.

August 16, 2011

Rutin

Utazás előtt az ember átismétli még egyszer a menetrendet, kiszámolja, hogy mire mennyi időt kell szánnia és elindul. A pontosidők beépülnek a zsigereibe és onnan diktálják a tempót, az irányt és hogy mikor mire figyeljen. Olyan lesz mint egy felhúzós játék amit a reflexei irányítanak: a szemek az útkereszteződéseket kémlelik, a fülek az érkező metroszerelvény hangját fülelik és a marok feszesre zár a bőrönd fogantyuján. Tudatos koordinálás nem szükséges mert a feladat már rutinszerű, beidegződött. Az igazolványát felteszi a pultra és bal kézzel fellendíti a bőröndöt a szalagra. A marok kienged és a bőrönd lassan eltűnik a szalagon.
Beszálláskor egy pillantással regisztrálja az ülőhely számát és anélkül, hogy jobbra vagy balra nézne, préselődik az arctalan tömeggel együtt a gép belseje felé. A szem, ami csak számokra van kihegyezve, nem regisztrál semmi mást. Csak kontüröket és akadozó tömeget lát ami lassan araszolva oszladozik előtte mig végre feltűnik a szék, az a bizonyos, ami bő két órára neki van kijelölve. Merev arcal huppan az ülésbe. Készen áll hogy végigszenvedje azt a szolgáltatást amiért fizetett.
A stewardess szokásos módon üdvözli az utasokat és a biztonsági bemutatót szokás szerint alig figyeli valaki. A motorok felbúgnak, a gép kikanyarodik felszáll majd leszáll és kész. Ez mind szokás szerint való. A marok újra rázár a bőrőnd fogantyujára és úgy érkezik haza az ember, hogy sokszor fogalma sincs arról ki ült mellette két órán keresztül.
Vagy mégis? Mert van ezalól kivétel és megtörténik, hogy ez az idő mégsem marad emléktelen. Ha feltörik a szokás, ha változik a ritmus, ha például a stewardess helyett a kapitány üdvözöl hogy bejelenthesse felszállásig jócskán várakoznunk kell. Mert ezzel zuhan a menetrend. A rutin csődöt mond és az arcvonások felpuhulnak, kibújnak a kontrol alól. A szem finoman fokuszál és körbejár a többi utason, hogy lássa azok hogyan reagálnak. És akkor észreveszi mellette a fiatal lányt, a nagydarab szemüveges palit a háta mögött és a feleségét. Látja, hogy két sorral odébb egy kisbaba békésen elaludt a mamája ölében... csitt! Csak csöndben, nehogy felébresszük...

August 3, 2011

Az utazólista

Az utazólista egy nagyon racionális tett, józan előrelátás azért, hogy később elkerüljük a fájdalmas meglepetéseket. Jóval utazás előtt elkezdődik és bármi felötlik - halálosan fontos dolog - az gyorsan felkerül rá: csipesz, a piros pulóver, útlevél, kisbicska, fogpaszta, memória kártya, fürdőruha, stb. Tovább jár-kel az ember vagy vacsorázik vagy  TV-t néz, olvas és egyszercsak hopp! Eszébe jut még valami: a bankkártyája, vagy a telefon töltő vagy az új nyaksála. Mint egy terhet hordozza a fejében ezeket a dolgokat addig amíg a listához nem ér és ceruzát nem ragad, hogy felírja. Szabályosan kiírja magából és ezzel megkönnyebbül.
Így képzelem el az utazólistát mert nekem nincs, soha nem voltam képes ilyen határozott rendet szabni a bőröndömnek. Nekem nincs, de a floridai kolegámnak viszont van! Ő egy nagyon szervezett pali, mindig lenyűgözött az a részletesség amivel előre összeállított bármilyen programot. Hát vele utazni maga a biztonság, gondoltam, és azon nyomban elfelejtettem a menetrendet. Hálásan és hűségesen követtem mindenhova.

Így vonultunk a három hetes roadshow alatt: ő elöl és én utána. Már az akárhányadik reptéren jártunk, pont San Franciscoból készültük átrepülni Vancouverbe. Gyűlt bennünk a fáradság, ritmusunk kissé lassult és bőröndjeink egyre súlyosabbak tűntek. Rutinosan kerestük a checkin pultot és lódultunk neki a maradék 15 méternek. Nem beszélgettünk, inkább fegyelmezetten tűrtünk. Ráadásul én csakis az előttem guruló bőröndöt figyeltem, semmi sem járt a fejemben.
Egyszercsak megállt előttem a bőrönd de olyan hirtelen, hogy majdnem feltorlódtam rá. Meglepődtem és egy fájdalmas kiáltást hallottam: "Az útlevelem!" Tessék?! "Otthon hagytam az útlevelemet! Pedig rajta volt a listámon!" 
Lassan eszméltem: Kanadába beutazni útlevél nélkül még neki sem lehet. Gondolom lelki szemei előtt megjelent az  utazólista, tisztán látta a bejegyzést és azt is tudta, hogy melyik fiókban kellett volna keresnie ha csomagoláskor tényleg használta volna a listáját. De így kényszerpihenőre került három napra míg újra találkoztunk. Három napig csücsült ugynabban a városban és végre volt ideje megnézni olyan dolgokat is amiket mindig szeretett volna de sosem volt ideje...

July 26, 2011

Csalala

Ülök a vonaton, az ablak mellett. Figyelem hogyan készülődik ez a szuper-vonat a nagy útra be a tenger alá, a Csalagút gyomrába. Bámulom az egyenruhás stewardokat ahogy mosolyogva sürgölődnek és a hatalmas bőröndökkel érkező utasokat. Utolsó pillanatban mellém huppan egy német turista kis csontkeretes szemüvegben és ezzel indulunk is. Kisíklunk lassan az állomásból miközben megszólal a hangosbemondó és tájékoztat az utirányról:  a vonat London és Párizs között közlekedik és csupán Calais-ban áll meg. Aztán jó utat kíván ugyanaz a hang. Nagy lehet a jókedv a stewardok között, mert harsog a Bon voyage! a Bon sejour! és a sok "Bon" jókívánság között még egy Bon Noel! is behallatszik, így fényezve ezt a napsütéses őszi délutánt. Aztán kacagást is hallunk, de gyorsan lekeverik a mikrofont és ezzel magunkra hagynak a gondolatainkal. 
A vonat elhagyja a várost. Lapos mezőkön haladunk, várom az alagútat ami elnyel majd és levisz a tenger mélyébe. A dolog nem egyértelmű. Nincs hirtelen váltás, nem sötétedik el a kabin de megszűnik a térerő amiből gondolom, hogy már "alámerültünk". Halak nem uszkálnak az ablak előtt semmi akvárium hangulat, nagy kár. Se meredeken le vagy fel-érzés nincs ami jelezné, hogy na most! kezdődik vagy végződik a Csalagút. Símán haladunk miközben megint látom a tájat, a nagy lapályt: ez sem változott. Kitartóan robog a vonat tovább, mintha semmi sem történt volna. 

Egyszer csak megáll a mező közepén. Csend. Körben mező. Csak a párhuzamos sínpár fut el a horizontig és rajta vissza egy szembe jövő szerelvény. Elrobog mellettünk miközben mi állunk és várunk. De mit? A hangosbemondó sokáig hallgat, majd csendben megszólal: "Sajnos túlfutottunk a Calais-i állomáson... Mielőtt visszatolatnánk, meg kell várjuk a következő szerelvényt...."

És igen, a szuper-vonat, ez a műszaki csoda lassan el kezdett tolatni hátrafele vissza, a Calais-i állomásba. A
 német turista hisztérikus hahótában tört ki mellettem. A precíz német ráismert francia szomszédaira akik nem bírják eleget tanítani a világnak: Légèrement! Csak könnyedén. 

July 20, 2011

Szuvenir nyihaha

A Johannesburg-i reptéren egy kis szuvenirboltban találtam egy kis kézzel faragott fakanalat csontberakásos nyéllel. Megtetszett. Igazi délafrikai kézimunka gondoltam és megajándékoztam magam vele. Hazatérve kiraktam a könyvespolcra.
Kis idő múlva az Oslo-i reptéren megláttam ugyanezt a kézzel faragott, csontberakásos kanalat kiállítva egy polcon, a norvég zászló mellett.  A Frankfurt-i reptéren ismét rátaláltam, és így tovább, máshol is ahol jártam.

Egy szép napon Budapesten, a Deák tér környékén jártam és találtam egy keleti üzletet tele érdekes tárgyakkal. Ahogy matatok a sok apróság között kezembe kerül ugynaz a kanál a csontberakásos nyelével. A csontberakáson a minta teljesen megegyezett azzal ami az én könyvespolcomon pihent. Felmerül a kérdés, hogy érdemes volt ezért ennyit utazni...? Hajaj! Dehát ajándék lónak ne nézd a fogát, tanít a közmondás. Amit a vicc így "globalizál" hogy mindenki megértse: szuvenir nyihaha nyet kukucska protku...

July 16, 2011

Kafka és Svejk söröznek

... és akkor váltunk repülőt Prágában, délután háromra már Madridban is vagyunk! Gondoltuk mi.

Prágán viszont nem lehet csak úgy "átmenni", áthajtani, átszállni, anélkül, hogy észre ne vegyed. Helyet követel az életedben, azt akarja, hogy felfigyelj rá és ehhez meg is vannak a sajátos eszközei. De mi ezt akkor még nem tudtuk.  Megkerestük a megjelölt átszállókaput és vártuk a gépet ami továbbvisz minket Madridba. Az utazásunk addig teljesen símán ment, naiv gyanutlansággal várakoztunk.
Azt, hogy megváltozott a beszállókapu, csak véletlenül vettük észre. Összeszedtük hát a cókmókunkat és átballagtunk. A beszállópult mögött pár egyenruhás fiatal értetlenkedett az utasokkal és egymással. Többen voltak a megszokottnál, egyfolytában tettek-vettek miközben az idulási idő lassan eltelt anélkül, hogy hozzánk szólt volna valaki. Várutunk. Lassan gyűlt a spanyol beszéd körülöttünk, egyre többen jöhettek rá, hogy változott a kapu. 

Kényszerüen vettük tudomásul hogy ezek szerint késik a gép, de hogy mennyit?  Rejtély.  Na, egyszercsak elindul a beszállás. Sorba állunk, jegyellenőrzés és indulás a csőbe. A repülőgép ajtaja nyitva, utaskísérők sehol. Azért bemegyünk és keressük a helyünket. Foglalt. Elővesszük a jegyeket, egyezkedünk, az ő jegyükön is ugyanez a hely van megjelölve. Furcsa... még sosem hallottam, hogy kétszer adták volna ki ugyanazt az ülést. Azért erősködünk ugye, de nehezen megy az egyezkedés mert oroszul nem tudunk: ők oroszok és Moszkvába mennek. Állítólag oda megy ez a gép! A jegyükön tényleg ott van, hogy Moszkva. Na most mi van?! 

Vissza az egész. Ki a gépből, találunk egy lépcsőt ami levisz egy buszhoz ami állítólag a madridi géphez visz. Jó. Már kissé izgulok. A busz elindul és megáll egy másik gép előtt, beszállunk. Itt már légikisasszonyok fogadnak annak rendje és módja szerint. Ez bíztató és a légikisasszony mebnyugtatott, hogy tényleg Madridba fogunk menni, sőt, tökéletes spanyolsággal a mikrofonba is bemondta az útirányt. Hozzátette, hogy sajnos várni kell még a többi utasra. Én magamban azokra gondolok, akiknek a moszkvai járaton nem volt foglalt a helyük...

Tovább várakoztunk. Eltelt újabb negyven perc, közben bájos stewardesek vizet szolgáltak fel. Egyszercsak megszólal a hangosbemondó: a légikisasszony az egész csapat nevében elbúcsúzik, további jó utat kíván. Puff! Tájékoztat arról, hogy ők el fogják hagyni a gépet mivel lejárt a munkaidejük. Ez vicc? Jól hallottam, lejárt a munkaidejük? Igen, pontosan ezt mondta... Még maradnak addig amíg a váltás megérkezik de vizet már nem szolgálnak fel. Az abszúrd ezen a ponton érte el a csúcspontját, a teljes feszültséget. Innen már csak levezetés jöhet börleszk beütéssel, a fokozottabb oldódásért. És íme: hirtelen nagyobb csoport érkezik, teljesen fel vannak ajzva. A felpörgetett spanyol szóáradatban néha a Moscú szóra ismerek és ez mindent megmagyaráz. Ezzel vált felejthetetlenné az ő utazásuk is.    

A befele áramló utasokkal szemben nyomultak közben kifele a légikisasszonyok a méretes bőröndjeikkel. Ők ugye azok, akiknek lejárt a munkaidejük és igyekeztek leszállni. Ez lett a végső "kóda", az utolsó nagy tömegjelenet ebben a történetben. Aztán lassan visszaállt a rend és mi végre elindulhattunk Madridba.